Pushka e betejës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
FN FAL.

Një pushkë beteje është një pushkë shërbimi e vendosur në për të shkrepur një fishek me fuqi të plotë. Termi "pushkë beteje" është një retronim i krijuar kryesisht nga nevoja për të diferencuar më mirë pushkët e sulmit me fuqi të ndërmjetme (p.sh. StG-44, AK-47, M16, AUG) nga pushkët me fuqi të plotë (p.sh. FG-42 , AVS-36, FN FAL dhe M14, si dhe H&K G3 jashtë përdorimit të snajperimit) pasi të dyja klasat e armëve moderne të zjarrit kanë një pamje të ngjashme dhe ndajnë shumë nga të njëjtat karakteristika si karikatorët e shkëputshëm, dorezat e pistoletës, pjesa e sipërme e veçantë dhe marrës të ulët etj. Pushkët e betejës ishin më të spikatura nga vitet 1940 deri në vitet 1970, kur ato u përdorën si pushkë shërbimi. Ndërsa pushkët moderne të betejës ngjajnë kryesisht me modele moderne të pushkëve të sulmit, të cilat zëvendësuan pushkët e betejës në shumicën e roleve, termi mund të përshkruajë gjithashtu pushkë gjysmë-automatike të vjetra ushtarake me fuqi të plotë si M1 Garand, SVT-40, Gewehr 41, Gewehr 43, Type 4, FN Model 1949 dhe MAS-49.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]