Pushka e stilit AR-15

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pushkët e stilit AR-15 vijnë në shumë madhësi dhe kanë shumë opsione, në varësi të prodhuesit. Pjesa e treguar në qendër të poshtme është marrësi i poshtëm pa zgjatimin e marrësit, kunjat e pasme të heqjes dhe bishtin.

Një pushkë e stilit AR-15 është çdo pushkë gjysmë-automatike e lehtë e bazuar ose e ngjashme me modelin Colt AR-15. ArmaLite AR-15 origjinale, paraardhësi i tij, ishte një derivat i zvogëluar i dizajnit ArmaLite AR-10 të Eugene Stoner dhe shfaqte zjarr selektiv. ArmaLite ia shiti patentën dhe markat tregtare Colt's Manufacturing Company në vitin 1959, duke rezultuar në Colt AR-15, i cili hoqi veçorinë selektive të zjarrit. Pasi shumica e patentave për Colt AR-15 skaduan në 1977, shumë prodhues të armëve të zjarrit filluan të prodhojnë kopje të Colt AR-15 me emra të ndryshëm. Ndërsa patentat kanë skaduar, Colt ruajti markën tregtare të emrit AR-15 dhe është prodhuesi i vetëm në gjendje të etiketojë armët e tyre të zjarrit si AR-15.

Ndalimi Federal i Armëve Sulmuese kufizoi shitjen e Colt AR-15 dhe disa derivateve në Shtetet e Bashkuara nga viti 1994 deri në 2004, megjithëse nuk ndikoi në pushkët me më pak karakteristika të listuara. Pasi termi pushkë sportive moderne u shpik në vitin 2009 nga Fondacioni Kombëtar i Sporteve të Qitjes në SHBA, një shoqatë e tregtisë së armëve të zjarrit, ai u miratua shpejt nga pjesa më e madhe e industrisë.

Në vitet 2010, pushkët e stilit AR-15 u bënë një nga "pushkët më të dashura dhe më të shara" në Shtetet e Bashkuara, sipas The New York Times; pushkët kanë fituar famë pjesërisht për shkak të përdorimit të tyre në të shtënat masive të profilit të lartë. Të promovuara si "pushka e Amerikës" nga Shoqata Kombëtare e Pushkës, popullariteti i pushkëve të stilit AR-15 i atribuohet pjesërisht kufizimeve aktive ose propozimeve për t'i ndaluar ose kufizuar ato.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]