Jump to content

Pushtimi ilir i Epirit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Pushtimi dardan i Epirit ndodhi në vitin 385 p.e.s. kur dardanët, të udhëhequr me shumë gjasa nga mbreti Bardhylis, të mbështetur edhe nga Dionisi I i Sirakuzës, i cili synonte të zgjeronte ndikimin e tij në detin Adriatik lindor dhe në detin Jon, si dhe nga Alketa I i Epirit, i cili ishte dëbuar prej tokës së tij nga molosët prospartan dhe ishte internuar në Sirakuzë . [1]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 385 para erës sonë, Alketa i Epirit ishte refugjat në Sirakuzë për arsye të panjohura. Udhëheqësi i Sirakuzës, Dionisi, donte një monark miqësor në Epir, kështu që dërgoi 2000 hoplitë grekë dhe 500 kostume të armaturës greke për të ndihmuar dardanët, të cilët në atë kohë udhëhiqeshin nga mbreti Bardhyllis, te molosët në Epir. Sulmuesit vranë rreth 15,000 luftëtarë epirotas. Alketa u rikthye në fron, por ilirët nuk u ndalën me kaq. Ata vazhduan plaçkitjen në të gjithë Epirin dhe Greqinë. Dionisi u bashkua me ta në një përpjekje për të plaçkitur tempullin e Delfit . Pastaj Sparta, e mbështetur nga Thesalia dhe Maqedonasit, ndërhyri nën Agesilaus dhe dëboi dardanët dhe luftëtarët e Sirakuzës. [2]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Castiglioni, Maria Paola (2007). "Genealogical Myth and Political Propaganda in Antiquity: the Re-Use of Greek Myths from Dionysius to Augustus". përmbledhur nga Carvalho, Joaquim (red.). Religion and Power in Europe: Conflict and Convergence. Edizioni Plus. ISBN 978-88-8492-464-3. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Howe, T. (2017). "Plain tales from the hills: Illyrian influences on Argead military development". përmbledhur nga Müller, S.; Howe, Tim; Bowden, H.; Rollinger, R. (red.). The History of the Argeads: New Perspectives. Wiesbaden. ISBN 978-3447108515. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • King, Carol J. (2017). Ancient Macedonia. Routledge. ISBN 9780415827287. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Lane Fox, R. (2011). "399–369 BC". përmbledhur nga Lane Fox, R. (red.). Brill's Companion to Ancient Macedon: Studies in the Archaeology and History of Macedon, 650 BC – 300 AD. Leiden: Brill. fq. 209–234. ISBN 978-90-04-20650-2. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Malkin, Irad (1998). The Returns of Odysseus: Colonization and Ethnicity. Berkeley: University of California Press. ISBN 9780520920262. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Malkin 1998, p. 247; Castiglioni 2007, p. 174; Lane Fox 2011, p. 225; King 2017, p. 57 Howe 2017, p. 103.
  2. ^ Diodorus, Siculus. "Fifteenth book". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)