Jump to content

Pyjet e Vjenës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Në pyjet e Vjenës[1] (Gjermanisht: Wienerwald) janë të male të pyllëzuara që formojnë ultësirat verilindore të Alpeve veriore gëlqerore në shtetet e Austrisë së ulët dhe Vjenë. Në 45 kilometra (28 mi) të gjata dhe të 20-30 kilometra (12-19 mi) të gjera të gamave të kodrave është shumë i pyllëzuar dhe rekreacion i popullarizuar me Vjenez.

Vendi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pyjet e Vjenës janë të kufizuara nga lumenjtë Triesting, Gölsen, Traisen dhe Danubit, dhe janë në kufi të Mostviertel dhe Industrieviertel, dy nga 4/4 e Austrisë së ulët. Duke arritur në vetë qytetin e Vjenës, ato janë një destinacion i preferuar në natyrë për një zonë të populluar dendur përreth qytetit.[2]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më e larta lartësi në pyjet e Vjenës është Schöpfl me 893 metres (2,930 ft) mbi nivelin e detit, në vendin e observatorit Leopold Figl. Lumenjë të rëndësishëm në pyjet e Vjenës janë Wien, Schwechat dhe Triesting. Më verilindori Leopoldsberg me pamje nga Danubi dhe pellgu Vjenez formon fundin lindor të zinxhirit Alpin.

Edhe pse pyjet e Vjenës janë një zonë e mbrojtur dhe hapësirë e rëndësishme rekreative, ata janë të kërcënuar nga zgjerimi urban. Lainzer Tiergarten, një park i gjerë i populluar nga derra të egër dhe kafshë të tjera pyjore, si dhe parku Schwarzenberg, u krijuan në territorin e qytetit të Vjenës, gjatë shekullit të 19-të. Parku natyror Sandstein-Wienerwald është afër Purkersdorf, rreth 20 km (12 mi) në perëndim të Vjenës. Ka edhe disa shpella, të tilla si Dreidärrischenhöhle ("shpella e tre njerëzve të shurdhër").

Pappelstraße në qarkun 14-të të Vjenës, Penzing, një zonë banimi në kufi të Wienerwald
Kisha Abbey e Manastirit Klosterneuburg në pyjet e Vjenës

Gjeologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vargjet malore të pyjeve të Vjenës janë tranzicioni në mes Alpeve Lindore dhe Karpateve, të ndara nga Danubi dhe disa linja tektonike pranë Vjenës. Në anën veriore është pjesa e Alpeve' zona gur ranore, përderisa pjesa jugore e saj është pjesë e Alpeve Gëlqerore Veriore. Në lindje, kufiri është linjë termike, e cila formon një linjë gjeologjike ndarëse të pellgut të Vjenës. Ahet, lisat dhe shkozat rriten në të gjithë veriun e pyllit Wienerwald; në jug janë halorët, kryesisht pishat dhe bredhat. Föhrenberge (Malet me pisha) parku natyror është në rajonin e fundit.

Histori[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pyjet e Vjenës ndoshta kanë qenë të populluara që nga të shekulli 8. Nën ndikimin e Avarëve, një popullatë Sllave u vendosën këtu pas Völkerwanderung, e cila mund të llogaritet për emrat e fshatit të tillë si Dobling, Liesing ose Gablitz. Pyjet e Vjenës ishin një tokë princërore për gjueti, por nga shekulli i 16-të e më tutje ishte prezente pylltaria. Nga 1840 zhvillimi industrial inkurajoi rritjen e vendbanimit të zonës. Në 1870, planet u sjellë përpara për të pastruar shumicën e pyllit, por kjo shkaktoi një rezistencë publike të gjerë, në të cilën Josef Schöffel ishte një nga figurat më të rëndësishme.

Në vitin 1987, guvernatorët e shteteve të Vjenës, Austrisë së ulët dhe Burgenland nënshkruan Deklaratën e pyjeve të Vjenës për mbrojtjen e natyrës në rajon. Aktorja e filmave Hedy Lamarr, në përputhje me kërkesën e saj për kur ajo vdiq, të kishte hirin e saj të përhapur në Pyjet e Vjenës.[3]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Rees, Henry (1974).
  2. ^ Wanderatlas Wienerwald. Freytag und Berndt. 1975. ISBN 3-85084-661-X. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Calling Hedy Lamarr Arkivuar 5 dhjetor 2007 tek Wayback Machine, Mischief Films

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhjet në gjuhën Gjermane[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]