Qafa e Llogarasë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Qafa e Llogarasë është qafë mali brenda Maleve Akrokeraune dhe përgjatë Rivierës shqiptare. Ajo lidh fushën e Dukatit në veri me Himarën në jug. Orikumi është vendbanimi më i afërt në anën veriore të qafës dhe Dhërmiu ai më jugor.

Qafa e Llogarasë është edhe pjesë e Parkut Kombëtar të Llogarasë, që përfshin një sipërfaqe prej 10.1km2.[1][2]

Në nëntor 1912, gjatë revoltës së një njësi pro-greke ishte pozicionuar në Llogara, në mënyrë për të mbrojtur rajonin e Himarës nga forcat shqiptaro-otomane nga sulmet në drejtim të Vlorës.[3]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Geotourism development in the protected area LlogaraKaraburun" (PDF). geotur.tuke.sk (në anglisht). fq. 1.
  2. ^ "The assessment and project idea to improve landscape of the National Park of "Llogara"". researchgate.net (në anglisht).
  3. ^ Hellenic Army General Staff, Army History Directorate. Ed. committee: Dimitrios Gedeon (1998). A concise history of the Balkan Wars, 1912-1913 (bot. 1.udg.). Athens: Hellenic Army General Staff. ISBN 9607897072. Marrë më 6 shtator 2016. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)