Qafa e Shëngjergjit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Qafa e Shëngjergjit është një qafë maliShqipëri. Ajo është e vendosur në Qarkun e Vlorës, në pjesën jugore të vendit, 120 km në jug të kryeqytetit Tiranë. Qafa e Shëngjergjit është 1 405 m mbi nivelin e detit.

Terreni rreth Qafës së Shëngjergjit është kryesisht malor, por nga lindja ai bëhet kodrinor. Pika më e lartë është 1 612 metra mbi nivelin e detit. Qafa e Shëngjergjit ka rreth 86 banorë për kilometër katror.. Pika më e afërt e më të mëdha të komunitetit është Orikumi, 13,7 km në veri-perëndim të Qafës së Shëngjergjit. Në zonën përreth Qafa e Shëngjergjit janë një numër malesh.[1][2]

Qafa e Shëngjergjit ka kullota të shumta. Klima në këtë zonë është e butë. Mesatarja vjetore e temperaturës në këtë zonë është 15 °C. Muaji korrik është më i ngrohti, kur temperatura mesatare është 26 °C, e më i ftohti është janari, me 7 °C. Mesatare vjetore e reshjeve është 1 501 milimetra. Muaji më i lagësht është shkurti, me një mesatare reshjesh prej 210 mm, dhe më i thati është gushti, me 24 mm reshje.

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Qafa e Shëngjergjit
  2. ^ GeoNames