Qamil Teliti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Qamil Teliti
Të dhënat personale
Emri i plotëQamil Teliti
Data e lindjes1919
Vendi i lindjesKavajë, Shqipëri
Data e vdekjes1977
Vendi i vdekjesTiranë, Shqipëri
Gjatësia1.80 m (5 ft 11 in)
Pozicionisulmues
Karriera në rini
KS Besa
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1937-1941KS Besa
1947-1949FK Partizani Tirana
1949-1953KS Dinamo
KF Tirana
KF Apolonia
Ekipi kombëtar
1946-1952Shqipëria13(6)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Qamil Teliti ishte futbollist shqiptarë i cili ishte një nga lojtarët më të rëndësishme në skuadrën shqiptare që e fitoi Kupën e Ballkanit në vitin 1946. Poashtu, Qamili ishte i njohur për gola të shënuara me gjuatje prej një distance të gjatë. Qamili ka konkuruar mbi 30 ndeshje ndërkombëtare për KS Besa, KS Dinamo, FK Partizani Tirana, KF Tirana dhe KF Vllaznia.