Qarku Arad

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Arad
Rumanisht | Judeţul Arad
——   Qark   ——
[[Skeda:|80px|center|Emblema e qarkut Arad]]
Vendndodhja e qarkut Arad në Rumani
Vendndodhja e qarkut Arad në Rumani
Gjeografia
Shteti: Flag of Romania.svg Rumania
Rajoni: Perëndimor
Rajoni historik: Krishana
Kryeqëndra: Arad
Popullsia: 461.744 banorë
Dendësia: 59,5 banorë/km2
Sipërfaqja: 7.754 km2
Zona kohore: UTC+2
Administrimi
Bashki: 1
Qytete: 9
Komuna: 68
Këshilli i qarkut
Presidenti: Petru-Nicolae Ioțcu (PD-L)
Faqja Zyrtare: www.cjarad.ro
Prefektura
Prefekti: Călin Bibarț
Faqja Zyrtare: www.prefecturaarad.ro
Informata të përgjithshme
Targa: AR
Prefiksi: (+40) x57

Qarku Arad (rumanisht: Arad; hungarisht: Arad, serbisht: Aradit / Арад) është një ndarje administrative (judeţ) e Rumanisë e kthyer në qark në vitin 1968 në pjesën perëndimore të vendit në kufi me Hungarinë. Kryesisht ndodhet në rajonin historik Krishana dhe disa fshatra i ka në rajonin Banat. Qendra administrative e qarkut është qyteti Arad. Qarku Arad është pjesë e Eurorajonit Danub-Kris-Mures-Tisa.

Fqinjët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2002, qarku kishte një popullsi prej 461.791 banorësh dhe dendësia e popullsisë ishte 60/km². Përbërja etnike ishte, si vijon:

Viti Popullsia[1]
1948 476,207
1956 475,620
1966 481,248
1977 512,020
1992 487,617
2002 461,791

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Së bashku me Qarkun Timish ajo formon një nga rajonet më të zhvilluara në Rumani. Për shkak të afërsisë me kufirin, që tërheq një numër të madh të investimeve të huaja. Ka potencial bujqësor dhe është nga prodhuesit më të rëndësishm të drithërave dhe fasuleve. Industritë mbizotërues në qark janë:

  • Industria e rëndë e makinave dhe komponentëve të automobilave.
  • Ushqimore.
  • Tekstile.

Burimet natyrore në Arad, janë të denjë për t'u marrë në konsideratë. Ka naftë dhe gaze natyrore, pika te nxjerrjes mermerit në Căprioara dhe Moneasa, ujërave minerale në Lipova, Moneasa , Dorobanţi, Curtici, Macea si dhe rezerva uraniumi.

Ndarja Administrative[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qarku Arad ka 1 bashki, 9 qytete; 68 komuna me rreth 180 fshatra.

Bashki
  • Arad - kryeqyteti; popullsia: 172.827 (viti 2002)
Qytete
Komuna

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ National Institute of Statistics, "Populaţia la recensămintele din anii 1948, 1956, 1966, 1977, 1992 şi 2002" Arkivuar 22 shtator 2006 tek Wayback Machine