Qarku Panevėžys

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Qarku Panevėžys County
Panevėžio apskritis
Panevėžys, qyteti më i madh në qark
Panevėžys, qyteti më i madh në qark
Flamuri i Qarku Panevėžys County
Stema Qarku Panevėžys County
Vendndodhja e Qarkut Panevėžys
Vendndodhja e Qarkut Panevėžys
VendiLituania Lituania
Qendra administrativePanevėžys
Komunat
Sipërfaqja
 • Gjithsej7.878 km2 (3.042 sq mi)
 (12.1% e sipërfaqes së Lituanisë)
Popullsia
 (2020-01-01)
 • Gjithsej211.189
 • Vendi5-ta nga 10 (8.4% e popullsisë së Lituanisë)
 • Dendësia27,000/km2 (69,000/sq mi)
GDP
 • Total€3.6 miliard (2022)
Zona kohoreUTC+2 (EET)
 • Verës (DST)UTC+3 (EEST)
Kodi ISO 3166LT-PN
IZHNJ (2017)0.831[2]
very high · 4-ta

Qarku Panevėžys (Lituanisht: Panevėžio apskritis) është një nga dhjetë qarqetLituani. Është në veri-lindje të vendit dhe kryeqyteti i tij është Panevėžys. Më 1 korrik 2010, administrata e qarkut u hoq,[3] dhe që nga ajo datë, Qarku Panevëžys mbetet si njësi territoriale dhe statistikore.

Komunat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna e distrikit Biržai
Komuna e distrikit Kupiškis
Komuna e qytetit Panevėžys
Komuna e distrikit Panevėžys
Komuna e distrikit Pasvalys
Komuna e distrikit Rokiškis

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qarku Panevėžys kufizohet me Letoninë, dhe gjithashtu me qarqet lituaneze të Utena, Vilnius, Kaunas dhe Šiauliai.

Turizmi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rajoni ofron 9 hotele dhe 7 bujtina të vendit për turistët dhe udhëtarët. Janë 8 agjenci turistike dhe 3 qendra informacioni turistik që ofrojnë shërbime për publikun.

Industria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qarku Panevėžys gjeneron më shumë se 3.4 miliardë litas GNP. Të ardhurat mesatare vjetore të familjes janë 10.6 mijë lita (afërsisht 2.6 mijë dollarë amerikanë). Qarku është përgjegjës për rreth 7% të prodhimit industrial kombëtar. Janë 105 fabrika dhe koncerte që punësojnë 17 mijë punëtorë. Në vitin 2000, prodhimi i fabrikës arriti në 1.76 miliardë lita.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ BENDRASIS VIDAUS PRODUKTAS PAGAL APSKRITIS 2022 M. osp.stat.gov.lt
  2. ^ "Sub-national HDI - Area Database - Global Data Lab". hdi.globaldatalab.org (në anglisht). Marrë më 2018-09-13.
  3. ^ "Dėl apskričių viršininkų administracijų likvidavimo" (në lituanisht). Seimas of the Republic of Lithuania. Marrë më 21 gusht 2011.