Qarku Utena

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Qarku Utena
Utenos apskritis
Utena, qyteti më i madh në qark
Utena, qyteti më i madh në qark
Flamuri i Qarku Utena
Stema Qarku Utena
Vendndodhja e Qarkut Utena
Vendndodhja e Qarkut Utena
VendiLituania Lituania
Qendra administrativeUtena
Komunat
Sipërfaqja
 • Gjithsej7.191 km2 (2.776 sq mi)
 (11% e sipërfaqes së Lituanisë)
Popullsia
 (2020-01-01)
 • Gjithsej130.613
 • Vendi8-ta nga 10 (6.0% e popullsisë së Lituanisë)
 • Dendësia18,000/km2 (47,000/sq mi)
GDP
 • Gjithsej€1.7 miliard (2022)
Zona kohoreUTC+2 (EET)
 • Verës (DST)UTC+3 (EEST)
Kodi ISO 3166LT-UT
IZHNJ (2018)0.825[2]
very high · 8-ta

Qarku Utena (Lituanisht: Utenos apskritis) është një nga dhjetë qarqetLituani. Është qarku më pak i populluar i vendit. Kryeqyteti i wqj është Utena. Më 1 korrik 2010, administrata e qarkut u hoq,[3] dhe që nga ajo datë, Qarku Panevëžys mbetet si njësi territoriale dhe statistikore.

Komunat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna e distrikit Anykščiai
Komuna e distrikit Ignalina
Komuna e distriktit Molėtai
Komuna e distrikit Utena
Komuna Visaginas
Komuna e distrikit Zarasai

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qarku ka një rrjet rrugësh të zhvilluar mirë. Degët kryesore të ekonomisë janë tekstili, ushqimi dhe lëndë drusore, prodhimi i birrës dhe verës, inxhinieria elektrike.

Turizmi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qarku Utena është destinacioni i dytë më popullor turistik në Lituani (pas bregdetit). Përafërsisht 31% e territorit është e mbuluar me pyje. Ka 1002 liqene në qark. Ato lidhen me lumenj dhe ofrojnë mundësi të mira për turizmin ujor. Një nga tërheqjet më të mëdha turistike është Parku Kombëtar Aukštaitija. Përveç kësaj, qarku ka gjashtë parqe të tjera rajonale. Ka një sërë vendesh unike me interes që mund të gjenden vetëm në qarkun Utena, p.sh., Asveja, liqeni më i gjatë në Lituani dhe liqeni Tauragnas, më i thelli; Muzeu i Kuajve, Muzeu Lituanez i Bletarisë së Lashtë, Muzeu Lituanez i Etnokozmologjisë, hekurudha me diametër të ngushtë, ekspozita e një tume varrimi, një ekspozitë me fotografi me pluhur guri.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ BENDRASIS VIDAUS PRODUKTAS PAGAL APSKRITIS 2022 M. osp.stat.gov.lt
  2. ^ "Sub-national HDI - Area Database - Global Data Lab". hdi.globaldatalab.org (në anglisht). Marrë më 2018-09-13.
  3. ^ "Dėl apskričių viršininkų administracijų likvidavimo" (në lituanisht). Seimas of the Republic of Lithuania. Marrë më 21 gusht 2011.