Jump to content

Qarku i Gjirokastrës

Coordinates: 40°10′N 20°10′E / 40.167°N 20.167°E / 40.167; 20.167
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

40°10′N 20°10′E / 40.167°N 20.167°E / 40.167; 20.167

Qarku i Gjirokastrës
Stema Qarku i Gjirokastrës
Qarku i Gjirokastrës në Shqipëri
Qarku i Gjirokastrës në Shqipëri
ShtetiShqipëria Shqipëria
SeliaGjirokastër
BashkitëBashkia Dropull
Bashkia Gjirokastër
Bashkia Këlcyrë
Bashkia Libohovë
Bashkia Memaliaj
Bashkia Përmet
Bashkia Tepelenë
Qeveria
 • PrefektOdise Kote
 • Kryetar i Këshillit të QarkutLindita Rova
Sipërfaqja
 • Gjithsej2.884 km2 (1,114 sq mi)
Popullsia
 (2011)
 • Gjithsej59.381
 • Dendësia21/km2 (53/sq mi)
Zona kohoreZKEQ (UTC+1)
 • Verës (DST)OVEQ (UTC+2)
Kodi ISO 3166AL-05
Kodi NUTSAL033
Faqja zyrtareqarkugjirokaster.gov.al

Qarku i Gjirokastrës është një nga 12 qarqet në Shqipëri dhe ka një sipërfaqje prej 2.884 km². Qarku i Gjirokastrësi përfshin rrethin e Gjirokastrës, rrethin e Përmetit dhe rrethin e Tepelenës. Qendra e Qarkut te GJirokastres ndodhet në qytetin e Gjirokastrës. ISO 3166-2-Code është AL-05. Qarku i Gjirokastrës kufizohet në veri me Qarkun e Beratit, në veriperëndim me Qarkun e Fierit, në jug deri në perëndim me Qarkun e Vlorës, në juglindje me Greqinë dhe në lindje me Qarkun e Korçës. Në Qarkun e Gjirokastrës rrjedh lumi Vjosa dhe në jug lumi Drino.

Lidhje te jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]