Qarku i Gjirokastrës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Coordinates: 40°10′N 20°10′E / 40.167°N 20.167°E / 40.167; 20.167

Qarku i Gjirokastrës
Popullsia
 • Gjithsej62.952[1]

Qarku i Gjirokastrës është një nga 12 qarqet në Shqipëri dhe ka një sipërfaqje prej 2.884 km². Qarku i Gjirokastrësi përfshin rrethin e Gjirokastrës, rrethin e Përmetit dhe rrethin e Tepelenës. Qendra e Qarkut te GJirokastres ndodhet në qytetin e Gjirokastrës. ISO 3166-2-Code është AL-05. Qarku i Gjirokastrës kufizohet në veri me Qarkun e Beratit, në veriperëndim me Qarkun e Fierit, në jug deri në perëndim me Qarkun e Vlorës, në juglindje me Greqinë dhe në lindje me Qarkun e Korçës. Në Qarkun e Gjirokastrës rrjedh lumi Vjosa dhe në jug lumi Drino.

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]