Jump to content

Qarqet e Katalonjës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ndarja aktuale e Katalonjës sipas qarqeve (comarques)

Kjo është një listë e 42 qarqeve ("comarca" katalonje shqiptim: [kuˈmarkə]), sipas të cilave është e ndarë Katalonja. Një komarka është një grup i komunave, dhe është ekuivalent me ndarjen administrative "qark" ose "rrethe". 

Qarku Data e
krijimit
Kryeqyteti Numri i
komunave
Popullsia
(2014)[1]
Area
(km²)[1]
Dendësia Provinca(t) Anëtar i
AKP[2]
Alt Camp 1987 Valls 23 44,578 538.2 82.8 Tarragona Po
Alt Empordà 1987 Figueres 68 140,214 1,357.4 103.3 Girona Po
Alt Penedès 1987 Vilafranca del Penedès 27 106,262 592.7 179.3 Barcelona Po
Alt Urgell 1987 La Seu d'Urgell 19 20,878 1,447.5 14.4 Lleida Po
Alta Ribagorça 1988 El Pont de Suert 3 3,873 426.8 9.1 Lleida

style="background: #ff9090" class="table-no" | Jo

Anoia 1987 Igualada 33 117,842 866.3 136.0 Barcelona Po
Aran 1987 Vielha e Mijaran 9 9,993 633.5 15.8 Lleida

style="background: #ff9090" class="table-no" | Jo

Bages 1987 Manresa 30 175,527[3] 1,092.2[3] 160.7 Barcelona Po
Baix Camp 1987 Reus 28 190,249 697.3 272.8 Tarragona Po
Baix Ebre 1987 Tortosa 14 80,637 1002.6 80.4 Tarragona Po
Baix Empordà 1987 La Bisbal d'Empordà 36 132,886 701.8 189.4 Girona Po
Baix Llobregat 1987 Sant Feliu de Llobregat 30 806,249 486.2 1,658.3 Barcelona

style="background: #ff9090" class="table-no" | Jo

Baix Penedès 1987 El Vendrell 14 100,262 296.4 338.3 Tarragona Po
Barcelonès 1987 Barcelona 5 2,227,238 145.8 15,276.0 Barcelona

style="background: #ff9090" class="table-no" | Jo

Berguedà 1987 Berga 31 40,039 1,185.3 33.8 Barcelona, Lleida Po
Cerdanya 1987 Puigcerdà 17 18,063 546.6 33.0 Girona, Lleida Po
Conca de Barberà 1987 Montblanc 22 20,723 650.2 31.9 Tarragona Po
Garraf 1987 Vilanova i la Geltrú 6 145,886 185.1 788.1 Barcelona Po
Garrigues 1987 Les Borges Blanques 24 19,762 797.7 24.8 Lleida Po
Garrotxa 1987 Olot 21 56,036 734.5 76.3 Girona Po
Gironès 1987 Girona 28 185,085 575.6 321.6 Girona Po
Maresme 1987 Mataró 30 437,919 398.6 1,098.6 Barcelona Po
Moianès 2015 Moià 10 13,056 337.9 38.6 Barcelona

style="background: #ff9090" class="table-no" | Jo

Montsià 1987 Amposta 12 69,613 735.5 94.6 Tarragona Po
Noguera 1987 Balaguer 30 39,376 1,784.1 22.1 Lleida Po
Osona 1987 Vic 50 154,559[3] 1,245.1[3] 124.1 Barcelona, Girona Po
Pallars Jussà 1987 Tremp 14 13,530 1,343.2 10.1 Lleida Po
Pallars Sobirà 1987 Sort 15 7,220 1,378.0 5.2 Lleida Po
Pla de l'Estany 1988 Banyoles 11 31,554 262.8 120.1 Girona Po
Pla d'Urgell 1988 Mollerussa 16 37,128 305.2 121.7 Lleida Po
Priorat 1987 Falset 23 9,550 498.7 19.1 Tarragona Po
Ribera d'Ebre 1987 Móra d'Ebre 14 22,925 827.1 27.7 Tarragona Po
Ripollès 1987 Ripoll 19 25,700 956.6 26.9 Girona Po
Segarra 1987 Cervera 21 22,713 722.8 31.4 Lleida Po
Segrià 1987 Lleida 38 209,768 1,396.4 150.2 Lleida Po
Selva 1987 Santa Coloma de Farners 26 170,249 994.9 171.1 Girona, Barcelona Po
Solsonès 1987 Solsona 15 13,497 1001.1 13.5 Lleida Po
Tarragonès 1987 Tarragona 22 250,306 319.2 784.2 Tarragona Po
Terra Alta 1987 Gandesa 12 12,119 743.0 16.3 Tarragona Po
Urgell 1987 Tàrrega 20 36,526 579.6 63.0 Lleida Po
Vallès Occidental 1987 Sabadell, Terrassa 23 899,532 583.1 1,542.7 Barcelona

style="background: #ff9090" class="table-no" | Jo

Vallès Oriental 1987 Granollers 39 399,781[3] 734.5[3] 544.3 Barcelona Po
• Gjithsej: 42 948 7,518,903 32,108.0[4][5] 234.2 36 (86%)
  1. ^ a b "El municipi en xifres". Institut d'Estadística de Catalunya. Marrë më 2015-05-25. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Municipis Adherits". Association of Municipalities for Independence. Marrë më 2015-11-02. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ a b c d e f Adjusted following creation of Moianès
  4. ^ "Indicadors geogràfics. Superfície, densitat i entitats de població: Catalunya". Statistical Institute of Catalonia. Marrë më 2015-11-25. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ The total of the figures above is 32,107.1. The difference may be due to rounding.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
  • (katalonisht) The Institut d'Estadística de Catalunya është një burim i shkëlqyer i informacionit statistikor për Katalonjën, deri në nivelin e komunave të veçanta. Gjithashtu kjo faqe është burimi kryesor i informacioneve në lidhje me atë se cilat komuna janë pjesë e cilit qark. Disa pjesë të faqes janë në anglisht dhe spanjisht, por shumica në katalanisht.
  • (katalonisht) Historia e ndarjeve aktuale të qarqeve. Catalonia Arkivuar 27 janar 2007 tek Wayback Machine, La Franja Arkivuar 27 janar 2007 tek Wayback Machine dhe Northern Catalonia Arkivuar 27 janar 2007 tek Wayback Machine.