Jump to content

Qendra Spitalore Universitare "Nënë Tereza"

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Qendra Spitalore Universitare "Nënë Tereza " (QSUT) (anglisht: University Hospital Center "Mother Teresa") është një spital qendror në Tiranë, Shqipëri. Aktualisht është spitali më i madh i qendrës mjekësore në vend dhe mban emrin e Nënë Terezës, e cila ishte me origjinë shqiptare. Spitali ka një kapacitet prej 1612 shtretërish dhe punëson më shumë se 2500 persona.

Ndodhet në pjesën verilindore të Tiranës dhe zë një sipërfaqe prej 165,000 m2. Kampusi përmban nëntë objekte spitalore me një kapacitet prej 1612 shtretërish dhe ofron ndihmë mjekësore për mesatarisht 400 pacientë të shtruar në ditë.

Çdo vit spitali ofron shërbime të kujdesit shëndetësor ambulator për rreth 150,000 njerëz, kujdes spitalor për mbi 60,000 njerëz dhe shërbim urgjence për rreth 200,000 njerëz. [1]

Ndërhyrjet kirurgjikale

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Numri i përgjithshëm i ndërhyrjeve kirurgjikale të kryera gjatë një viti është 18342, nga të cilat:

  • 1001 Ndërhyrja e Neurokirurgjisë
  • 525 kardiokirurgji
  • 891 ndërhyrje vaskulare

Një program e-konsultimi u krijua në Klinikën e Syve të spitalit në shkurt 2002, i mentoruar nga Klinika Oftapro në Bukuresht dhe Health for Humanity of Chicago nga Çikago në Shtetet e Bashkuara. [2]

  1. ^ "Welcome" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2 nëntor 2019. Marrë më 19 prill 2022.
  2. ^ Cyber Sight

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]