Jump to content

Qendra hidrotermale

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Qendra hidrotermale (Stacioni termal) është vend ose qyteze turistike mbi bazën e burimeve të ujërave termale e minerale që shfytëzohen për mjekim. Vetitë fiziko-kimike të ujërave minerale, prania e kripërave dhe e gazrave të tretura në to, bëjnë që të kenë një fushë të gjerë veprimi. Qendrat hidrotermale përdoren nga mjekësia për mjekimin e sëmundjeve reumatizmale, sëmundjeve të sistemit nervor periferik, sëmundjeve të lëkurës, stomakut etj. Shqipëria është e pasur me ujëra të tilla. Janë të përmendura llixhat e Elbasanit, të Peshkopisë, të Leskovikut, të Bilajt në Krujë e të Bënjës në Përmet. Veç ujit shfrytëzohet edhe balta e këtyre burimeve.

Vende të tilla vizitohen për shkak të përfitimeve të supozuara shëndetësore të ujërave termale dhe hidrominerale. [1]

Termi spa (banja ose ilixha) është një emër i zakonshëm për qendrat ose pushimoret hidroterapike, të cilat mund të përfshijnë trajtimet me ujë të ftohtë apo ujë mineral dhe banjat gjeotermale.[2]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Burns, D. Thorburn (1981). "Thomas Guidott (1638–1705): Physician and Chymist, contributor to the analysis of mineral waters". Analytical Proceedings. 18 (1): 2–6. doi:10.1039/AP9811800002. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Healing Waters; Investigative Files (Skeptical Briefs June 2005)". Arkivuar nga origjinali më 24 tetor 2007. Marrë më 3 shkurt 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)