Jump to content

Qerbelaja (poemë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Qerbelaja është një poemë epike shiite shkruar nga Naim Frashëri, botuar për herë të parë në Bukuresht më 1898.

Struktura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qerbelaja është një poemë epike fetare me njëzetepesë këngë, që flet për betejën e QerbelasëIrak në vitin 680 të erës sonë, ku u vra Hyseini, nip i profetit Muhammed. Është një poemë narrative pa ndonjë hero ose personazh kryesor. Sipas Elsie, nuk gëzoi atë popullaritet që pati ndër lexuesit shqiptarë të shekullit të njëzetë Istori' e Skenderbeut.[1] Vepra është parë si dëshmia më e drejtëpërdrejtë e frymëzimit të poetit se shqiptarët rrjedhin nga trashëgimia shpirtërore, kulturore e historike e Irakut dhe Iranit.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Robert Elsie (1995), Histori e Letërsisë Shqiptare, përktheu Abdurrahman Myftiu, Tirana & Peja: Dukagjini, 1997.
  2. ^ Harry Thirlwal Norris (1993), Islam in the Balkans: Religion and Society Between Europe and the Arab World, Columbia, S.C: University of South Carolina Press, fq. 174, ISBN 9780872499775, OCLC 28067651 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)