Qeveria e 12-të e Turqisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Refik Saydam në vitin 1939

Qeveria e 12-të e Turqisë (3 prill 1939 - 9 korrik 1942) qeverisi Turqinë gjatë viteve të hershme të Luftës së Dytë Botërore. Gjithashtu njihet si qeveria e dytë e Saydamit.

Sfondi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qeveria u formua pas zgjedhjeve të përgjithshme të mbajtura më 26 mars. Kryeministri ishte Refik Saydam, sekretar i përgjithshëm i Partisë Popullore Republikane. Ai ishte gjithashtu kryeministër i qeverisë së mëparshme kujdestare.

Qeveria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në listën e mëposhtme, anëtarët e kabinetit që shërbyen vetëm një pjesë të jetëgjatësisë së kabinetit janë treguar në kolonën "Shënime".

Titulli [1] [2] emër Shënime
kryeministër Refik Saydam
Ministria e Drejtësisë Fikret Sílay
Fethi Okyar
Sayfettin Menemencioğlu
3 prill 1939 - 26 maj 1939
26 maj 1939 - 12 mars 1941
12 mars 1941 - 9 korrik 1942
Ministria e Mbrojtjes Kombëtare Naci Tınaz
Saffet Arıkan
Ali Rıza Artunkal
3 prill 1939 - 5 prill 1940
5 prill 1940 - 12 nëntor 1941
12 nëntor 1941 - 9 korrik 1942
Ministria e Brendshme Faik Öztrak
Ahmet Fikri Tüzer
3 prill 1939 - 6 maj 1942
6 maj 1942 - 9 korrik 1942
Ministria e Punëve të Jashtme Şükrü Saracoğlu
Ministria e Financave Fuat Ağralı
Ministria e Arsimit Kombëtar Hasan Ali Yücel
Ministria e Punëve Publike Ali Fuat Cebesoy
Ministria e Shëndetësisë Hulusi Alataş
Ministria e Doganave dhe Monopoleve Ali Rana Tarhan

Raif Karadeniz

3 prill 1939 - 26 maj 1939
26 maj 1939 - 9 korrik 1942
Ministria e Transportit Ali Çetinkaya
Cevat Kerim İncedayı
Fahri Engin
3 prill 1939 - 20 nëntor 1940
20 nëntor 1940 - 12 nëntor 1941
12 nëntor 1941 - 9 korrik 1942
Ministria e Ekonomisë Hüsnü Çakır
Sırrı Day
3 prill 1939 - 31 korrik 1941
31 korrik 1941 - 9 korrik 1942
Ministria e Tregtisë Cezmi Erçin
Nazmi Topçuoğlu
Mümtaz Ökmen
3 prill 1939 - 1 nëntor 1939
1 nëntor 1939 - 26 nëntor 1940
26 nëntor 1940 - 9 korrik 1942
Ministria e Bujqësisë Muhlis Erkmen

Pasojat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Refik Saydan vdiq më 7 korrik 1942. Ai është i vetmi kryeministër në historinë e Turqisë i cili ka vdekur ndërsa shërbente si kryeministër. Ahmet Fikri Tüzer shërbeu si kryeministër për dy ditë dhe një kabinet tjetër u formua nga Şükrü Saracoğlu më 9 korrik.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Official page of prime minister". Arkivuar nga origjinali origjinali më 15 maj 2013. Marrë më 8 mars 2019. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Faqja zyrtare e parlamentit
paraprihet   nga
Qeveria e 11 e Turqisë
(Refik Saydam)
Qeveria e 12-të e Turqisë
3 prill 1939 - 9 korrik 1942
pasuar nga
Qeveria e 13-të e Turqisë
(Şükrü Saracoğlu)