Qeveria e Serbisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ndërtesa e qeverisë së Serbisë në Beograd

Qeveria e Serbisë (Serbisht: Влада Србије / Vlada Srbije) zyrtarisht Qeveria e Republikës së Serbisë (Serbisht: Влада Републике Србије / Vlada Republike Srbije) shkurt Qeveria Serbe (Serbisht: Српска Влада / Srpska Vlada) është degë ekzekutive e qeverisë së Serbisë. Punët e qeverisë bëhen nga Kabineti i Ministrave, i cili udhëhiqet nga Kryeministri.

Qeveria në pushtet[redakto | përpunoni burim]

Kabineti në pushtet u betuan më 29 qershor 2017 nga shumica e votave në Kuvendin e Serbisë. Është kabineti i parë i Ana Brnabić, e cila u bë kryeministër pasi që Aleksandar Vuçiq hoqi dorë nga pozita për t'u bërë President i Serbisë. Kabineti i tanishëm ka 21 anëtarë (dy më shumë se kabineti i mëparshëm), 18 me ministri dhe 3 ministra pa portofol.

Agjenci qveritare dhe zyra[redakto | përpunoni burim]

Serbia ka mbi 130 agjenci qeveritare,[1][2] dhe tetë zyre.

Galeria[redakto | përpunoni burim]

Referencat[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ "Srbija rekorder u broju agencija" (në Serbian). B92. 17 December 2011. 
  2. ^ "Republičke agencije, zavodi i druge organizacije" (në Serbian).