Jump to content

Qeveria e Ukrainës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Logoja e Kabinetit të Ministrave të Ukrainës (Qeveria e Ukrainës).

Kabineti i Ministrave të Ukrainës (Ukrainisht: Kabinet Ministriv Ukrainy; shkurtuar në CabMin), i referuar zakonisht si Qeveria e Ukrainës (Uriad Ukrainy), është organi më i lartë i pushtetit ekzekutiv shtetëror në Ukrainë.[1] Si Kabineti i Ministrave i SSR-së së Ukrainës, ai u formua më 18 prill 1991, me Ligjin e SSR-së së Ukrainës Nr.980-XII. Vitold Fokin u miratua si Kryeministri i parë i Ukrainës.

Kabineti është një organ kolegjial i përbërë nga "presidiumi" i kabinetit i përbërë nga Kryeministri i Ukrainës dhe zëvendëskryeministrat e tyre, si dhe ministra të tjerë që marrin pjesë dhe votojnë në seancat e kabinetit. Kryeministri kryeson kabinetin. Disa zëvendëskryeministra mund të emërohen si zëvendëskryeministra të parë. Ndryshe nga periudha sovjetike e qeverisë kur presidiumi ishte në fakt një institucion funksional, presidiumi aktual i qeverisë është nominal dhe zëvendëskryeministrat nuk kanë shumë përparësi ndaj ministrave të tjerë. Të gjitha vendimet e qeverisë po votohen dhe miratohen në seancat e kabinetit vetëm nga ministrat ose drejtuesit e zyrave qendrore të autoritetit ekzekutiv me status ministror. Sekretariati i Kabinetit të Ministrave siguron funksionimin e kabinetit, ndërsa Agjencia Kombëtare e Ukrainës për Shërbimin Civil siguron burime njerëzore të zyrtarëve qeveritarë.

Njësia bazë e administratës qeveritare në Ukrainë është një zyrë qendrore e autoritetit ekzekutiv (zyra qendrore ekzekutive) së cilës mund t'i jepet statusi ministror. Çdo zyrë qendrore e tillë e autoritetit ekzekutiv kryesohet nga kreu i saj (holova). Shumë zyra qendrore të autoritetit ekzekutiv pa status ministror mund të jenë pjesë e një ministrie qeveritare, ndërsa të tjera funksionojnë veçmas ose mbështesin Presidentin e Ukrainës ose Verkhovna Rada (parlamentin). Zyrat qendrore të autoritetit ekzekutiv pa status ministror caktohen si shërbime, agjenci ose inspektime. Zyrave qendrore të zgjedhura të autoritetit ekzekutiv u jepet një "status special". Vetëm shumë pak zyra qendrore ekzekutive janë caktuar si fonde, komitete ose ndryshe.

Kabineti aktual i Ministrave të Ukrainës është Qeveria Shmyhal që u formua më 4 mars 2020, e udhëhequr nga Denys Shmyhal.[2]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Article 116". Wikisource. Arkivuar nga origjinali më 25 mars 2007. Marrë më 2007-12-23. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Talant, Bermet (6 mars 2020). "Hasty government reshuffle sows disquiet at home, abroad". Kyiv Post. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)