Jump to content

Qirjako Micotaqi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Kjo hyrje ka të bëjë me Presidentin e Demokracisë së Re. Për gjyshin e tij, shihni: Kyriakos K. Mitsotakis.

Kyriakos Mitsotakis
Κυριάκος Μητσοτάκης
Mitsotakis në 2021
Kryeministri i Greqisë
Titullar
Në detyrë
26 Qershor 2023
PresidentiKaterina Sakellaropoulou
Paraprirë ngaIoannis Sarmas
Në detyrë
8 Korrik 2019 – 24 Maj 2023
PresidentiProkopis Pavlopoulos
Katerina Sakellaropoulou
ZëvendësPanagiotis Pikrammenos
Paraprirë ngaAleksis Cipras
Pasuar ngaIoannis Sarmas
President i Demokracisë së Re
Titullar
Në detyrë
10 Janar 2016
ZëvendëspresidentiAdonis Georgiadis
Kostis Hatzidakis
Paraprirë ngaIoannis Plakiotakis
Lideri i Opozitës
Në detyrë
10 Janar 2016 – 8 Korrik 2019
KryeministriAlexis Tsipras
Paraprirë ngaIoannis Plakiotakis
Pasuar ngaAleksis Cipras
Ministër i Reformës Administrative dhe Qeverisjes Digjitale
Në detyrë
25 Qershor 2013 – 27 Janar 2015
KryeministriAntonis Samaras
Paraprirë ngaAntonis Manitakis
Pasuar ngaNikos Voutsis
Anëtar i Parlamentit Helen
Titullar
Në detyrë
7 Mars 2004
Njësia zgjedhoreAthens B2 (2019–tani)
Athens B (2004–2019)
Të dhëna vetjake
U lind më (1968-03-04) 4 mars 1968 (56 vjeç)
Athinë, Greqi
Partia politikeDemokracia e Re
Bashkëshortja/etMareva Grabowski
Fëmijët3
Prindër(it)
ArsimimiAthens College
ShkollimiUniversiteti i Harvardit (BA, Master)
Universiteti Stanford (Masteri Ford Dorsey në Politika Ndërkombëtare))
ÇmimetÇmimi Thomas T. Hoopes (1990)
Çmimi Alexis de Tocqueville (1990)
Nënshkrimi

Kyriakos Mitsotakis (b. Athinë , 4 mars, 1968) është një politikan grek dhe aktualisht kryeministri i Republikës Greke, pas fitores së partisë Demokracia e Re në zgjedhjet e Qershorit 2023.

Ai është djali i ish-presidentit të N.D. dhe ish-kryeministri Konstantinos Mitsotakis. Ai studioi në Universitetet e Harvardit dhe Stanford-it. Ai shërbeu si Ministër i Reformës Administrative dhe e-Qeverisjes nga Qershori 2013 deri në Janar 2015. Ai u zgjodh President i Demokracisë së Re në raundin e dytë të zgjedhjeve të brendshme partiake në janar 2016.

Lindur në Athinë më 4 mars 1968. Ai është djali i vetëm dhe i fundit i katër fëmijëve të ish-kryeministrit të Greqisë Konstantinos Micotaqis dhe Marika Yannoukou . Nga ana e babait të tij, ai vjen nga një familje e vjetër e politikanëve dhe është një pasardhës i motrës së Eleftherios Venizelos . Ndër të tjera, ai është stërnipi i politikanit Kostis Mitsotakis , nipi i Kyriakos Mitsotakis dhe vëllai i ish-Ministrit të Jashtëm Dora Bakojanis .  Kur ai ishte gjashtë muajsh, babai i tij iku jashtë vendit dhe familja e tij u la në arrest shtëpiak ngajunta . Një vit më vonë, nëna e tij iu dha një pasaportë dhe ata menjëherë u nisën për në Paris, ku ishte Konstantinos Mitsotakis.

Ai u diplomua në Kolegjin e Athinës në 1986 dhe studioi Shkencat Sociale në Harvard , ku u diplomua me nderime dhe u dha nga Universiteti për disertacionin e tij mbi marrëdhëniet Greko - Sh.B.A . Ai e bëri diplomuar në Integrimin Evropian në Stanford dhe Harvard Business Administrata (MBA)

Në vitin 1997 ai u martua me polak origjinën Mareva Gkrampofski , biznesmen dhe ish-bankier. Ata kanë tre fëmijë: Sofje, Konstantinos dhe Dafne.

Ai flet, përveç greqisht, anglisht, frëngjisht dhe gjermanisht.

Karriera profesionale

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai ka punuar në Anglishten Chase Investment (periudha janar-mars 1992) dhe McKinsey (prill-maj 1993 stazh, konsulent 1995-1997) dhe në filialet e bankave greke Alpha dhe Ethniki (programi i kuponit gjashtëmujor 1994). Ai ishte themeluesi dhe CEO i NBG Venture Capital (1999-2003).

Karriera politike

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Anëtar i Parlamentit dhe Ministër

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në zgjedhjet e Marsit 2004 dhe Shtator 2007, ai u zgjodh deputet i Parlamentit për Demokracinë e Re , së pari me vota në Kushtetutën e Dytë të Athinës .

Më 25 qershor 2013, ai mori përsipër si Ministër të Reformës Administrative dhe e-Qeverisë në qeverinë e Antonis Samaras , pas riorganizimit të parë, një pozicion që ai mbajti deri më 27 janar 2015.  Si Ministër, Mitsotakis mbikëqyri një program lëvizshmërie për 12.500 shërbyes civil  që çoi në largimin e pastruesve të Ministrisë së Financave dhe qindra rojeve të shkollës, ndërsa policët bashkiakë dhe administratorët e universitetit u zhvendosën në lokacione të tjera.

Presidenti i Demokracisë së Re dhe udhëheqësi i Opozitës Zyrtare

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas humbjes së ND në zgjedhjet parlamentare të janarit 2015 , Kyriakos Mitsotakis u emërua përfaqësues parlamentar i partisë së tij. Në Shtator 2015, ai kandidoi për President të Demokracisë së Re.  Në raundin e parë të zgjedhjeve të brendshme partiake, të mbajtura në 20 dhjetor,  Mitsotakis mori 115,162 vota, 28.5%, njëmbëdhjetë pikë përqindje më pak se Vangelis Meimarakis , i cili gjithashtu përparoi në raundin e dytë.  Adonis Georgiadis njoftoi mbështetjen e tij për kandidaturën e Micotaqis,  ndërsa Apostulli Tzitzikostas mori një qëndrim neutral. Në raundin e dytë, i cili u zhvillua në 10 janar 2016, Mitsotakis mbizotëroi ndaj Meimarakis me një përqindje prej 52.43% dhe u zgjodh kryetar i partisë.

Mitsotakis emëroi Kostis Hatzidakis dhe Adonis Georgiadis si nënkryetarë të partive .

Me vendim të Mitsotakis, deputetja e ND në Athinë Katerina Papakosta u përjashtua nga ND në tetor 2017 ,  cili themeloi Momentin e Ri Grek ,  dhe në shkurt 2018, Evangelos Antonaros , një zyrtar i lartë i qeverisë, Kostas Karamanlis .

Në zgjedhjet evropiane të 26 majit 2019 , Demokracia e Re mbizotëroi me një diferencë prej 9.37 pikë kundër SYRIZA.

Kryeministri i Greqisë

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Pamja neutrale në këtë pjesë është e diskutueshme .

Në zgjedhjet kombëtare të 7 korrikut 2019 , Demokracia e Re fitoi zgjedhjet me një përqindje prej 39.9% dhe një diferencë prej 8.32% nga SYRIZA dhe kështu u drejtua në pozicionin e qeverisë  . Të nesërmen, Kyriakos Mitsotakis u betua si kryeministër dhe të nesërmen u dha betimi për kabinetin e ri.

Të Mërkurën, 10 Korrik 2019, nën kryesinë e Kryeministrit Kyriakos Mitsotakis, Këshilli i ri i Ministrave u takua në Parlament. Një nga lëvizjet e para të Kyriakos Mitsotakis ishte transferimi i mbledhjeve të Room Kabinetit në Mansion Maximos , të cilën ai e quajti "Dimitris Stefanou," në kujtim të ish-Sekretarit të Përgjithshëm të Ministrisë së Reformës Administrative  .

Në 100 ditët e para të qeverisë së re, ENFIA u zvogëlua mesatarisht me 22%, rregullimi i 120 kësteve u përmirësua për debitorët tek Fondet e Taksave dhe Sigurimeve, burimet prej 180 milion eurosh u aprovuan për Komunat dhe Rajonet në të gjithë vendin, kryesisht për punimet e kontrollit të përmbytjes, 1.500 pozicione të reja u njoftuan në Policinë Greke . Ndër iniciativat e para legjislative ishte heqja e azilit në universitetet e vendit, ndërsa dhjetëra ndërtesa të okupuara u evakuuan.

Skandali i Siemens

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një pjesë e mediave greke akuzoi Mitsotakis për financim nga kompania Siemens në 2008, kur shpërtheu skandali i ndërmarrjes gjermane në Greqi. Në qershor 2008, në shtypin grek u gjetën fatura të ndryshme elektronike, të cilat dyshohet se ishin paguar disa ditë pas ndërhyrjes së prokurorit në kompani dhe dëshmisë së dëshmitarëve.  Pajisjet përfshinin telekomunikacionin dhe pajisjet elektronike.  Vërtetohet vërtetësia e faturave.  Sidoqoftë, Mitsotakis u deklarua i pafajshëm dhe nuk mori asnjë dhuratë nga Siemens. I pyetur se si ai dhe motrat e tij, Dora Bakoyannis dhe Katerina Mitsotakis, blenë pajisje telefonike nga e njëjta kompani në të njëjtën kohë, ai u përgjigj se " nuk ka shumë kompani që furnizojnë shkëmbime telefonike në treg ".  Asnjë procedurë penale nuk është ngritur në këtë rast.

Shkarkimet e nëpunësve civilë

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kur Mitsotakis, si Ministër i Reformës Administrative të qeverisë Samaras, ndërmori programin e shkarkimit të afërsisht 15,000 shërbyesve civilë, një pjesë e shtypit grek e akuzoi atë për krijimin e boshllëqeve në shërbime dhe lëshime indirekte për sektorin privat.  Sidoqoftë, ai përshkroi pushimet nga puna si të nevojshme për reformën e Administratës Publike, duke komentuar se ishte një angazhim memorandum dhe një parakusht për disbursimin e kësteve të kredisë.  Ai gjithashtu tha se "nëse dikush nuk ka kualifikimet e nevojshme për të punuar në sektorin publik, duhet të largohet nga sektori publik" dhe argumentoi se qeveritë e mëparshme kishin zgjedhur "për të mbajtur të paprekur thelbin e vështirë të klientelës së tyre elektorale". Nga ana tjetër, FMN , në një raport në verën e vitit 2014, kritikoi programin e tepërt të qeverisë Greke, duke deklaruar se pushimet nga puna ishin të kufizuara në kategori specifike të nëpunësve civilë dhe se nuk përdoren kritere për punën e punonjësve.

Gjithashtu, gjatë qeverisë Samaras, Mitsotakis u akuzua nga mediat Greke se pushkatoi një drejtor të përgjithshëm të ministrisë së tij, i cili ishte zgjedhur pas krizave, për ta zëvendësuar atë me njeriun e tij.  Më në fund, ai u akuzua për emërimin e nipit të tij si këshilltar special në zyrën e tij politike.