Quincy, Massachusetts

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Quincy
Qytet
Njohur si “Qyteti i Presidentëve”
noform
Pamje nga rruga Hancock në qendër të Quincy
Flamuri_figura
Flamuri
Vendndodhja
Quincy is located in SHBA
Quincy
Quincy

Koordinatat: 42°15′V 71°0′P / 42.250°V 71.000°P / 42.250; -71.000

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Massachusetts
Qarku Norfolk
Kryetari i Bashkisë Thomas P. Koch
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 69.6 km2
 •  tokësore 43.5 km2
 •  ujore 26.2 km2
Lartësia 9 m (m.n.d.)
Popullsia 93,688[1] banorë
Dendësia 1,300 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore (UTC-5)
Verore (UTC-4)
Kodi Postal 02169, 02170, 02171
Prefiksi 618 dhe 857
Faqja Zyrtare www.quincyma.gov

Quincy është qytet në qarkun Norfolk, Massachusetts, SHBA. Popullsia e saj më 2014 ishte 93,397, duke bërë qytetin e tetë më të madh në Massachusetts.[2] Quincy është i njohur si “Qyteti i Presidentëve”,[3] pasi është vendlindja e dy presidentëve amerikan - John Adams dhe John Quincy Adams.

Së pari u vendos në 1625, Quincy ishte shkurtimisht pjesë e Dorchester dhe Boston para se të bëhej zona veriore e Braintree më 1640. Në vitin 1792, Quincy u nda nga Braintree; qyteti i ri u emërua nga koloneli John Quincy, gjyshi i nënës së Abigail Adams dhe pas së cilës u quajt edhe John Quincy Adams.[4] Quincy u bë një qytet në vitin 1888.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas Zyrës së Regjistrimit të Shteteve të Bashkuara, qyteti ka një sipërfaqe gjithsej prej 70 km2, nga të cilat 44 km2 është tokë dhe 26.1 km2 është ujë. Sipërfaqja e përgjithshme është 37.60% ujë.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë historisë së saj, Quincy është njohur si një qendër e prodhimit dhe e industrisë së rëndë, me gurore të graniteve që dominojnë punësimin në shekullin e 19-të dhe ndërtimin e anijeve në oborrin e lumit Fore dhe në oborrin e katastrofës së squantumit, duke u rritur në shekullin e 20-të. Dekadat e fundit kanë parë një zhvendosje në fokus të disa punëdhënësve të mëdhenj në sektorin e shërbimeve financiare, sigurimeve dhe kujdesit shëndetësor të ekonomisë.[5] Quincy është vendi i selisë së korporatave të disa firmave, duke përfshirë Shërbimeve Financiare të Bostonit,[6] zinxhirit të supermarketeve Stop & Shop,[7] Grupi i Sigurimeve Arbella dhe The Patriot Ledger, botues i gazetës më të madhe rajonale të South Shore.[8]

Qeveria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lokale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Quincy ka qeveri të fortë. Kryetari i tanishëm, Thomas P. Koch ka shërbyer që nga viti 2008, i cili tani ai është kryetari i 33-të i qytetit.

Shtetërore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Quincy përfaqësohet në Senati Shtetëror i Massachusetts nga demokrati John F. Keenan. Katër anëtarët e Shtëpisë Përfaqësimit të Massachusetts: Bruce Ayers, Tackey Chan, Daniel Hunt, dhe Ronald Mariano.

Njerëz të njohur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Counties Population Totals Tables: 2010-2016, Annual Estimates of the Resident Population for Counties: 2010 to 2016". Marrë më 10 qershor 2017.
  2. ^ "Population and Housing Occupancy Status: 2010 - State -- County Subdivision, 2010 Census Redistricting Data (Public Law 94-171) Summary File". U.S. Census Bureau. Marrë më 2011-03-23.
  3. ^ Quincy About Page
  4. ^ Herring, James; Longacre, James Barton (1853). The National Portrait Gallery of Distinguished Americans. D. Rice & A.N. Hart. f. 1. Marrë më 2008-10-22.
  5. ^ Jabaily, Robert (Fall 2007). "Coping with Economic Change: Quincy, Massachusetts" (PDF). The Ledger. Boston: Federal Reserve Bank of Boston. Marrë më 2009-11-14.
  6. ^ "Contact Us Archived 30 July 2016[Date mismatch] at the Wayback Machine.."
  7. ^ Reidy, Chris. "Quincy, Massachusetts-Based Grocery Chain to Take Over 75 New York, New Jersey Stores." The Boston Globe.
  8. ^ "Here's who we are and how you can reach us Archived 3 July 2013[Date mismatch] at the Wayback Machine.." The Patriot Ledger.
  9. ^ "Gwendolyn Gillen, 76, Wis. artist who cast Mary Tyler Moore sculpture". The Boston Globe. 10 shkurt 2017. Marrë më 2017-02-27.