Qytetërimi i rremë (TV muzikor)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Qytetërimi i rremë është një program televiziv satirik, i lëshuar në 1974 nga Televizioni Kombëtar Bullgar, me regji nga Hacho Boyadzhiev, ku interpretojnë Georgi Partsalev, Georgi Kaloyanchev, Ruzha Delcheva, Nikola Anastasov, Lora Keranova dhe Zorka Dimitrova. Vepra është një adaptim muzikor bazuar në shfaqjen klasike të vitit 1871 nga dramaturgu bullgar Dobri Voynikov . Muzika është e kompozuar nga Decho Taralezhkov .

U mundësua nga Teatri i Televizionit, një program popullor i cili është realizuar nga televizioni bullgar gjatë viteve 1970 dhe 1980. Në mënyrë folklorike, muzika godet tendencat "modë" të sjelljes dhe imitimit të modeleve të huaja. Kasti i zgjedhur me saktësi, që përfshin disa nga aktorët kryesorë të komikut bullgar, skenografia e gjallë, si dhe muzika e paharrueshme e kthejnë veprën në një shembull klasik të arteve interpretuese bullgare. [1]

Cast[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Georgi Partsalev si Hadzhi Kosta, kryetari i familjes.
 • Ruzha Delçeva si Zlata, gruaja e Hadzhi Kostës.
 • Zorka Dimitrova si Anka, vajza e Hadzhi Kostës dhe Zlatës.
 • Georgi Kaloyanchev si Margaridi, paditësi i Ankës, imitues i modeleve të huaja.
 • Nikolla Anastasov si Dimitraki, vëllai i Ankës.
 • Lora Keranova si gjyshe Stoyna, një shoqe ndeshjesh.
 • Mariana Alamancheva si Mariyka, shoqja e Ankës.
 • Iliya Dobrev si Mityu, i ri i trembur në dashuri me Ankën.
 • Vasil Popov si Georgi, shoku i Mityu.
 • Hindo Kasimov si Pencho, miku i Mityu.
 • Kosta Karageorgiev si Raycho, një shërbëtor i brendshëm me mendje të dobët.
 • Evstati Stratev si Maystor Stanyu, babai i Mityu.

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "BNT-1974". Arkivuar nga origjinali origjinali më 29 qershor 2012. Marrë më 17 maj 2020. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)