Jump to content

Qytetet e Libisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Tripoli, kryeqyteti i Libisë
Sabrata
Misrata
Sirtë

Kjo është një listë e 10 vendbanimeve më të mëdha në Libi. Disa vende në këtë listë mund të konsiderohen periferi ose lagje të disa qyteteve të mëdhenj në listë, prandaj kjo listë nuk është definitive.

Nr. Qyteti Popullsia
1 Tripoli 2,220,000[1]
2 Bengazi 1,001,000[1]
3 Misrata 350,000[2]
4 Beida 250,000[3]
5 Zavija 234,000
6 Zlitani 200,000[4]
7 Axhabija 184,820
8 Tobruku 108,771
9 Saba 103,743
10 Homsi 88,317

Shiko dhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]