Jump to content

Qytetet e vdekura (Siri)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Fshatrat e lashtë të Sirisë Veriore
UNESCO World Heritage Site
Referenca1348

Qytetet e Vdekur (arabisht: المدن الميتة) ose Qytetet e harruara (arabisht: المدن المنسية) janë një grup prej 700 vendbanimeve të braktisura në veriperëndim Sirisë midis Halepit dhe Idlibit. Rreth 40 fshatra të grupuara në tetë parqe arkeologjike të vendosura në Sirinë veri-perëndimore ofrojnë një pasqyrë në jetën rurale në antikitetin e vonë dhe gjatë periudhës bizantine. Shumica e fshatrave që datojnë nga shekulli i I-rë deri në shekullin e VII-të, u braktisës midis shekujve të VIII-të dhe X-të. Vendbanimet përmbajnë mbetjet arkitekturore të ruajtura mirë të banesave, tempujve paganë, kishave, cisternave, banjove etj. Qytetet e rëndësishme të vdekura përfshijnë: Kisha e Shën Simeonit Stylites, Serjilla dhe al Bara.

Qytetet e vdekura ndodhen në një zonë të ngritur të gurit gëlqeror të njohur si "Guri gëlqeror Massif". Këto vendbanime të lashta mbulojnë një zonë 20–40 km (12–25 mi) të gjerë dhe rreth 140 km (87 mi) të gjatë.[1] Massif përfshin tre grupe malore: e para është grupi verior i Malit Simeon dhe Malit Kurd; grupi i dytë i mesit është grupi i Maleve Harim; dhe grupi i tretë jugor është grupi i Malit Zawiya.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Chris Wickham, në analizën autoritare të botës post-Romake, Framing the Early Middle Ages (2006) argumenton se këto ishin vendbanime të fshatarëve të suksesshëm që kanë pak ose aspak karakteristika specifike urbane. Mbetjet mbresëlënëse të arkitekturës së brendshme janë rezultat i prosperitetit të fshatarëve që përfitonin nga një tregti e fortë ndërkombëtare me vajin e ullirit në fund të antikitetit.

Një argument tjetër është se këto ishin qytete të begatë që lulëzuan sepse ata ishin të vendosura përgjatë rrugëve kryesore tregtare në Perandorinë Bizantine dhe jo vetëm vendbanime fshatare të begatë. Pas pushtimit nga arabët, rrugët tregtare ndryshuan dhe si rezultat, këto qytete humbën shumicën e biznesit që nxitën ekonomitë e tyre. Në këtë këndvështrim, kolonët përfundimisht braktisën qytetet e tyre dhe u drejtuan për qytete të tjera që lulëzonin nën arabët dhe Umajjad si një rritje e urbanizimit. Fshatrat e lashta të Qyteteve të Vdekura ilustrojnë kalimin nga bota e lashtë pagane e Perandorisë Romake në krishterimin bizantin.

Shumica e Qyteteve të Vdekura janë të ruajtura mirë dhe turistët lirshëm mund të hyjnë në vendet historike, pavarësisht nga gërmimet arkeologjike në vazhdimësi dhe disa punë restaurimi, megjithatë disa prej Qyteteve të Vdekura janë mjaft të vështira për t'u arritur pa një udhëzues. Relativisht pak nga Qytetet e Vdekur kanë ndonjë gërmim arkeologjik që po ndodh dhe për fat të keq shumica e njerëzve që jetojnë në afërsi të tyre nuk kanë njohuri për rëndësinë e tyre. Sidoqoftë, banorët vendas janë gjithmonë mikpritës për vizitorët. Kohët e fundit, shumica e vendeve u bënë lehtësisht të arritshme pasi që shumë rrugë janë asfaltuar.

Qytetet e Vdekur u regjistruan si një vend i Trashëgimisë BotëroreUNESCO-s në vitin 2011, nën emrin "Fshatrat e lashtë të Sirisë Veriore".[2]

Vendet arkeologjike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qytetet e vdekura dhe vendet arkeologjike Gurin gëlqeror Massif përfshinë:[3][4]

Mali Simeon, Mali Kurd dhe Mali Ḥalqa[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emri
Fotografi Koordinata Governorati Shënime
Tempulli Ain Dara
(arabisht: معبد عين دارة)
36°27′33.7″N 36°51′7.5″E / 36.459361°N 36.852083°E / 36.459361; 36.852083 (Ain Dara temple) Halep Një tempull Syro-Hittite në Epokën e Hekurit që daton midis shekullit të dhjetë dhe tetëmbëdhjetë pes, është 45 km (28 mi) në veriperëndim të Halepit.
Barad
(arabisht: براد)
36°23′8″N 36°53′57″E / 36.38556°N 36.89917°E / 36.38556; 36.89917 (Barad, Syria) Halep Një vend i lashtë, që ndodhet 32 km (20 mi) në perëndim të Halepit, ka shumë bazilika të vjetra; Për shembull, Manastiri Maronit i Shën Joanit (399-402 es) ku ndodhet vendi i shenjtë Shën Maroni dhe një bazilikë në pjesën veriore të fshatit e ndërtuar në vitin 561.
Fshati Barjaka ose Burj Suleiman
(arabisht: برجكة)
36°19′25.80″N 36°53′35.71″E / 36.3238333°N 36.8932528°E / 36.3238333; 36.8932528 (Barjaka) Halep Ndodhet 26 km (16 mi) në perëndim të Halepit. Vendi ka mbetje vetëm të një kulle të vjetër dhe një faltore e ruajtur mirë nga shekulli i VI-të.
Basufan
(arabisht: باصوفان)
36°20′26.69″N 36°52′33.11″E / 36.3407472°N 36.8758639°E / 36.3407472; 36.8758639 (Basufan) Halep
Batuta
(arabisht: بطوطة)
36°18′21″N 36°53′14″E / 36.30583°N 36.88722°E / 36.30583; 36.88722 (Batuta) Halep
Baziher
(arabisht: بازيهر)
36°19′7″N 36°52′29″E / 36.31861°N 36.87472°E / 36.31861; 36.87472 (Baziher) Halep
Monastiri Benastur
(arabisht: بنستور)
36°18′12.00″N 36°55′23.00″E / 36.3033333°N 36.9230556°E / 36.3033333; 36.9230556 (Benastur) Halep
Fshati "Kishat e Sheikh Suleiman"
(arabisht: كنائس شيخ سليمان)
36°16′24.00″N 36°54′36.00″E / 36.2733333°N 36.9100000°E / 36.2733333; 36.9100000 (Sheikh Suleiman) Halep Ndodhet 28 km (17 mi) në perëndim të Halepit, është i njohur për tre kishat e tij të lashta: një kishë e rrënuar e vendosur në qendër të fshatit, në jug një bazilikë ruajtur mirë e ndërtuar në vitin 602, dhe Kisha e Virgjëreshës Mari që i përket shekullit të pestë dhe konsiderohet si një nga kishat më të bukura në Sirinë veriore.[5] Ka një kullë të vetmuar në anën veriore të fshatit.
Kisha e Shën Simeon Stylites (Deir Semaan)
(arabisht: دير سمعان)
36°19′35.00″N 36°50′01.00″E / 36.3263889°N 36.8336111°E / 36.3263889; 36.8336111 (Deir Semaan) Halep Një nga monumentet më të shquara kishtare në Siri dhe ndër kishat më të vjetra të krishtera në botë. Është vendosur rreth 35 km (22 mi) në veriperëndim të Halepit.
Cyrrhus
(arabisht: سيروس – نبي هوري)
36°44′39″N 36°57′33″E / 36.74417°N 36.95917°E / 36.74417; 36.95917 (Cyrrhus) Halep Një qytet i lashtë që ndodhet 65 km (40 mi) në veri të Halepit, është vendi i Kishës së Shën Kosmas dhe Damian Church (zakonisht e njohur si kisha Nabi Houri), si dhe një amfiteatër romak dhe dy ura të vjetra romake.
Kishat Deir Amman
(arabisht: دير عمان)
36°12′8″N 36°49′18″E / 36.20222°N 36.82167°E / 36.20222; 36.82167 (Deir Amman) Halep
Kisha Deir Mishmish
(arabisht: كنيسة دير مشمش)
36°27′47″N 36°55′1″E / 36.46306°N 36.91694°E / 36.46306; 36.91694 (Deir Mishmish) Halep
Deir Turmanin
(arabisht: دير ترمانين)
36°14′30″N 36°49′24″E / 36.24167°N 36.82333°E / 36.24167; 36.82333 (Deir Turmanin) Idlib
Kisha Fafertin
(arabisht: كنيسة فافرتين)
36°19′13.79″N 36°54′26.41″E / 36.3204972°N 36.9073361°E / 36.3204972; 36.9073361 (Fafertin) Halep Një bazilikë gjysëm e rrënuar e peridhës së fundit romake që daton në vitin 372 es; ndodhet 22 km (14 mi) në veriperëndim të Halepit. Sipas historianit nga Halepi, Abdallah Hajjar, Bazilika e Fafertin është ndër kishat më të vjetra që daton në botë.[6]
Kafr Kira settlement in Burj Heidar village
(arabisht: كفر كيرا في برج حيدر)
36°20′36.05″N 36°54′09.08″E / 36.3433472°N 36.9025222°E / 36.3433472; 36.9025222 (Kafr Kira) Halep E vendosur 24 km (15 mi) në veriperëndim të Halepit, ka shumë struktura të krishtera gjysmë të rrënuara që datojnë që nga shekulli i katërt dhe i gjashtë.
Kafr Lab
(arabisht: كفر لاب)
36°20′08.09″N 36°53′26.79″E / 36.3355806°N 36.8907750°E / 36.3355806; 36.8907750 (Kafr Lab) Halep
Kafr Lusein
(arabisht: كفر لوسين)
36°15′19.88″N 36°42′42.03″E / 36.2555222°N 36.7116750°E / 36.2555222; 36.7116750 (Kafr Lusein) Halep
Vendbanimi Kafr Nabo
(arabisht: كفر نابو)
36°21′36.54″N 36°54′28.88″E / 36.3601500°N 36.9080222°E / 36.3601500; 36.9080222 (Kafr Nabo) Halep E vendosur 29 km (18 mi) në perëndim të Halepit, është një vendbanim asirian i shekullit të IX-të pes dhe vendi i një tempulli romak që u shndërrua në një kishë. Ekzistojnë gjithashtu ndërtesa të mirëmbajtura rezidenciale nga shekulli i pestë dhe i gjashtë.
Kështjella dhe kishat në Kalota
(arabisht: كالوتا)
36°21′18.22″N 36°56′33.51″E / 36.3550611°N 36.9426417°E / 36.3550611; 36.9426417 (Kalota) Halep E vendosur 20 km në veriperëndim të Halepit. alaja ishte ndërtuar fillimisht si një tempull romak gjatë shekullit të 2 pas Krishtit. Pas konvertimit në krishterim, tempulli u shndërrua në një bazilikë brenda shekullit të 5-të.[7] Si rezultat i luftërave midis Hamadanidëve dhe Perandorisë Bizantine, kisha u shndërrua në një kështjellë gjatë shekullit të 10-të.[8] Ka dy kisha të ruajtura mirë pranë kështjellës: kisha lindore e ndërtuar në 492 dhe kisha perëndimore e shekullit të 6-të.
Bzilika Kharab Shams
(arabisht: خرب شمس)
36°20′22.0″N 36°56′34.0″E / 36.339444°N 36.942778°E / 36.339444; 36.942778 (Kharab Shams Basilica) Halep Një nga strukturat më të vjetra më të ruajtura të krishtera në Levant daton në shekullin e katërt të es.[9] Kisha bizantine është e vendosur 21 km (13 mi) në veri-perëndim të Halepit.
Vendbanimi Kimar afër fshatit Basuta
(arabisht: كيمار)
36°25′25.3″N 36°53′45.4″E / 36.423694°N 36.895944°E / 36.423694; 36.895944 (Kimar) Halep Located 35 km (22 mi) northwest of Aleppo, is a fifth-century CE village of the Late Roman and Byzantine eras; it has many well-preserved churches, towers and old water cisterns.
Bazilika Mushabbak
(arabisht: المشبك)
36°15′17.00″N 36°53′01.00″E / 36.2547222°N 36.8836111°E / 36.2547222; 36.8836111 (Mushabbak Basilica) Halep Një kishë e ruajtur mirë nga gjysma e dytë e shekullit të pestë (rreth 470) ndodhet 25 km (16 mi) në perëndim të Halepit, pranë qytetit Daret A'beh.
Qatura
(arabisht: قاطورة)
36°18′02.71″N 36°49′48.34″E / 36.3007528°N 36.8300944°E / 36.3007528; 36.8300944 (Qatura) Halep
Refade
(arabisht: رفادة)
36°18′57″N 36°49′19″E / 36.31583°N 36.82194°E / 36.31583; 36.82194 (Refade) Idlib
Sargible
(arabisht: سرجبلا)
36°14′17″N 36°42′59″E / 36.23806°N 36.71639°E / 36.23806; 36.71639 (Sargible) Idlib
Set al-Roum
(arabisht: ست الروم)
36°18′46″N 36°49′27″E / 36.31278°N 36.82417°E / 36.31278; 36.82417 (Set al-Roum) Halep
Vendbanimi historik Sinhar
(arabisht: سنخار)
36°17′52.00″N 36°54′30.00″E / 36.2977778°N 36.9083333°E / 36.2977778; 36.9083333 (Sinhar) Halep Njihet në nivel lokal si Simkhar, ndodhet 24 km (15 mi) në veri-perëndim të Halepit në një luginë të izoluar. Fshati ishte i banuar midis shekujve të II-të dhe të VII-të. Bazilika e saj është ndër kishat më të vjetra në Siri dhe daton në shekullin e IV-t, ndërsa faltorja aty pranë është shekulli i VI-të.
Fshati Sugane
(arabisht: صوغانة)
36°26′11.5″N 36°55′40.0″E / 36.436528°N 36.927778°E / 36.436528; 36.927778 (Sugane) Halep Ndodhet 40 km (25 mi) në veriperëndim të Halepit, është shtëpia e dy kishave gjysmë të shkatërruara dhe të puseve të vjetra ujore.
Fshati Surqanya
(arabisht: سرقانيا)
36°18′59.00″N 36°54′02.00″E / 36.3163889°N 36.9005556°E / 36.3163889; 36.9005556 (Surqanya) Halep Ndodhet 23 km (14 mi) në veriperëndim të Halepit, ruan eshtrat e një vendbanimi të vjetër bizantin me një kishëz gjysmë të shkatërruar të shekullit të gjashtë.
Manastiri dhe kisha Taladah
(arabisht: تل عادة)
36°15′5″N 36°48′4″E / 36.25139°N 36.80111°E / 36.25139; 36.80111 (Taladah) Idlib
Taqla
(arabisht: تقلا)
36°19′09.96″N 36°50′51.03″E / 36.3194333°N 36.8475083°E / 36.3194333; 36.8475083 (Taqla) Halep
Zarzita
(arabisht: زرزيتا)
36°17′34.24″N 36°48′03.48″E / 36.2928444°N 36.8009667°E / 36.2928444; 36.8009667 (Zarzita) Halep

Malet Harim (Mali Bārīshā dhe Mali Aʻlā)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emri
Fotografi Koordinata Governorati Shënime
al-Breij
(arabisht: البريج)
36°11′58.26″N 36°40′52.24″E / 36.1995167°N 36.6811778°E / 36.1995167; 36.6811778 (al-Breij) Idlib
al-Kfeir
(arabisht: الكفير)
36°11′13.52″N 36°34′03.64″E / 36.1870889°N 36.5676778°E / 36.1870889; 36.5676778 (al-Kfeir) Idlib I vendosur në rajonin malor të malit A'lā, më pak se dy kilometra nga Qalb Loze
Bab Al-Hawa
(arabisht: باب الهوا)
36°12′19.42″N 36°43′31.37″E / 36.2053944°N 36.7253806°E / 36.2053944; 36.7253806 (Bab Al-Hawa) Idlib I vendosur 50 km (31 mi) në perëndim të Halepit në kufirin turk, është vendi i disa kishave të shekullit të katërt dhe një portë historike e ruajtur mirë nga shekulli i gjashtë
Babisqa
(arabisht: بابسقا)
36°12′53.17″N 36°41′23.17″E / 36.2147694°N 36.6897694°E / 36.2147694; 36.6897694 (Babisqa) Idlib
Bamuqa
(arabisht: باموقا)
36°12′02.23″N 36°38′18.40″E / 36.2006194°N 36.6384444°E / 36.2006194; 36.6384444 (Bamuqa) Idlib
Banabil
(arabisht: بنابل)
36°12′01.99″N 36°33′41.31″E / 36.2005528°N 36.5614750°E / 36.2005528; 36.5614750 (Banabil) Idlib
Banqusa
(arabisht: بانقوسا)
36°5′54″N 36°37′36″E / 36.09833°N 36.62667°E / 36.09833; 36.62667 (Banqusa) Idlib
Baqirha
(arabisht: باقرحا)
36°12′22.91″N 36°39′35.87″E / 36.2063639°N 36.6599639°E / 36.2063639; 36.6599639 (Baqirha) Idlib
Barisha
(arabisht: باريشا)
36°09′58″N 36°38′10″E / 36.16611°N 36.63611°E / 36.16611; 36.63611 (Barisha) Idlib
Barish al-Shamali
(arabisht: باريش الشمالي)
36°11′00.37″N 36°34′50.53″E / 36.1834361°N 36.5807028°E / 36.1834361; 36.5807028 (Barish al-Shamali) Idlib
Bashkuh
(arabisht: باشكوح)
36°11′39.76″N 36°37′54.20″E / 36.1943778°N 36.6317222°E / 36.1943778; 36.6317222 (Bashkuh) Idlib
Bashmishli
(arabisht: باشمشلي)
36°11′44″N 36°35′37″E / 36.19556°N 36.59361°E / 36.19556; 36.59361 (Bashmishli) Idlib
Bauda
(arabisht: بعودا)
36°12′54.63″N 36°41′51.14″E / 36.2151750°N 36.6975389°E / 36.2151750; 36.6975389 (Bauda, North) Idlib I vendosur vetëm pak kilometra nga kufiri turk në skajin verilindore të Jebel Barisha.
Behyo
(arabisht: بحيو)
36°09′09.10″N 36°34′45.24″E / 36.1525278°N 36.5792333°E / 36.1525278; 36.5792333 (Behyo) Idlib
Beitar
(arabisht: بيتر)
36°11′35.73″N 36°34′50.01″E / 36.1932583°N 36.5805583°E / 36.1932583; 36.5805583 (Beitar) Idlib
Beshandlaya
(arabisht: بشندلايا)
36°08′37.80″N 36°33′24.21″E / 36.1438333°N 36.5567250°E / 36.1438333; 36.5567250 (Bshendlaya - Rashadiya) Idlib
Binsira
(arabisht: بنصرة)
36°1′1″N 36°25′13″E / 36.01694°N 36.42028°E / 36.01694; 36.42028 (Binsira) Idlib
Burj Aizarara
(arabisht: برج عيزارارا)
36°08′48.18″N 36°40′33.54″E / 36.1467167°N 36.6759833°E / 36.1467167; 36.6759833 (Burj Aizarara) Idlib
Dahis
(arabisht: داحس)
36°10′49.06″N 36°37′48.84″E / 36.1802944°N 36.6302333°E / 36.1802944; 36.6302333 (Dahis) Idlib
Dana
(arabisht: الدانا)
36°12′47″N 36°46′14″E / 36.21306°N 36.77056°E / 36.21306; 36.77056 (Dana, North) Idlib E vendosur në veri të Idlibit, 38 kilometra në perëndim të Halepos, dhe në lindje të kufirit me Turqinë.
Deirouni
(arabisht: ديروني)
36°12′40.19″N 36°39′36.82″E / 36.2111639°N 36.6602278°E / 36.2111639; 36.6602278 (Deirouni) Idlib
Deir Qeita
(arabisht: دير قيتا)
36°12′54.43″N 36°39′57.35″E / 36.2151194°N 36.6659306°E / 36.2151194; 36.6659306 (Deir Qeita) Idlib
Deir Seita
(arabisht: دير سيتا)
36°06′01.23″N 36°38′40.67″E / 36.1003417°N 36.6446306°E / 36.1003417; 36.6446306 (Deir Seita) Idlib
Fasuq
(arabisht: الفاسوق)
36°1′6″N 36°27′5″E / 36.01833°N 36.45139°E / 36.01833; 36.45139 (Fasuq) Idlib
Kafr Aqab
(arabisht: كفر عقاب)
36°1′54″N 36°26′47″E / 36.03167°N 36.44639°E / 36.03167; 36.44639 (Kafr Aqab) Idlib
Kafr Aruq
(arabisht: كفر عروق)
36°7′14″N 36°39′21″E / 36.12056°N 36.65583°E / 36.12056; 36.65583 (Kafr Aruq) Idlib
Kafr Dariyan
(arabisht: كفر دريان)
36°10′18.00″N 36°40′11.00″E / 36.1716667°N 36.6697222°E / 36.1716667; 36.6697222 (Kafr Dariyan) Idlib
Khirbet al-Khatib
(arabisht: خربة الخطيب)
36°12′49″N 36°38′17″E / 36.21361°N 36.63806°E / 36.21361; 36.63806 (Khirbet al-Khatib) Idlib
Kseibjeh
(arabisht: كسيبجة)
36°12′30″N 36°42′20″E / 36.20833°N 36.70556°E / 36.20833; 36.70556 (Kseibjeh) Idlib
Kukaniyeh
(arabisht: كوكانية)
36°06′53.12″N 36°36′24.74″E / 36.1147556°N 36.6068722°E / 36.1147556; 36.6068722 (Kukaniyeh) Idlib
Ma'suratah
(arabisht: معصراتة)
36°9′46″N 36°33′4″E / 36.16278°N 36.55111°E / 36.16278; 36.55111 (Ma'suratah) Idlib
Maaz
(arabisht: ماعز)
36°08′44.69″N 36°40′01.46″E / 36.1457472°N 36.6670722°E / 36.1457472; 36.6670722 (Maaz) Idlib
Qalb Loze
(arabisht: قلب لوزة)
36°10′9″N 36°34′50″E / 36.16917°N 36.58056°E / 36.16917; 36.58056 (Qalb Loze) Idlib
Qarqbizeh
(arabisht: قرقبيزة)
36°10′30.29″N 36°35′07.93″E / 36.1750806°N 36.5855361°E / 36.1750806; 36.5855361 (Qarqbizeh) Idlib
Sarfud
(arabisht: صرفود)
36°11′11.70″N 36°41′17.99″E / 36.1865833°N 36.6883306°E / 36.1865833; 36.6883306 (Sarfud) Idlib
Sarmada
(arabisht: سرمدا)
36°10′57.48″N 36°43′52.38″E / 36.1826333°N 36.7312167°E / 36.1826333; 36.7312167 (Sarmada) Idlib

Mali Zāwiya[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emri
Fotografi Koordinata Governorati Shënime
al-Dana
(arabisht: الدانا)
35°42′12.84″N 36°41′15.75″E / 35.7035667°N 36.6877083°E / 35.7035667; 36.6877083 (al-Dana, South) Idlib Një fshat modern në skajin lindor të Jebel al-Zawiyeh dhe Jebel Riha.
Babuline
(arabisht: بابولين)
35°32′16″N 36°40′43″E / 35.53778°N 36.67861°E / 35.53778; 36.67861 (Babuline) Idlib
Bara
(arabisht: بارة)
35°41′17.42″N 36°31′51.34″E / 35.6881722°N 36.5309278°E / 35.6881722; 36.5309278 (Bara, Syria) Idlib
Bashila
(arabisht: بشيلا)
35°39′19.68″N 36°31′34.92″E / 35.6554667°N 36.5263667°E / 35.6554667; 36.5263667 (Bashila) Idlib
Batrasa
(arabisht: بترسا)
35°39′56.15″N 36°32′38.82″E / 35.6655972°N 36.5441167°E / 35.6655972; 36.5441167 (Batrasa) Idlib
Bauda
(arabisht: بعودا)
35°40′13.78″N 36°34′08.50″E / 35.6704944°N 36.5690278°E / 35.6704944; 36.5690278 (Bauda, South) Idlib E vendosur në anën e rrugës mes dy vendeve kryesore të Bara dhe Serjilla.
Deir Sunbul
(arabisht: دير سنبل)
35°41′52.21″N 36°36′14.35″E / 35.6978361°N 36.6039861°E / 35.6978361; 36.6039861 (Deir Sunbul, Idlib) Idlib
Dellozeh
(arabisht: دللوزة)
35°41′45.52″N 36°34′57.04″E / 35.6959778°N 36.5825111°E / 35.6959778; 36.5825111 (Dellozeh) Idlib
Ebla
(arabisht: ابلا)
35°47′52.8″N 36°47′52.8″E / 35.798000°N 36.798000°E / 35.798000; 36.798000 (Ebla) Idlib Një nga mbretëritë më të hershme në Siri. Mbetjet e saj përbëjnë një tregues që ndodhet rreth 55 km (34 mi) në jugperëndim të Halepit në fshatin Mardikh.
Ein Laruz
(arabisht: عين لاروز)
35°41′1″N 36°26′24″E / 35.68361°N 36.44000°E / 35.68361; 36.44000 (Ein Laruz) Idlib
Farkya
(arabisht: فركيا)
35°43′26.84″N 36°36′02.49″E / 35.7241222°N 36.6006917°E / 35.7241222; 36.6006917 (Farkya) Idlib
Hazarin
(arabisht: حزارين)
35°35′56″N 36°31′39″E / 35.59889°N 36.52750°E / 35.59889; 36.52750 (Hazarin) Idlib
Jarada
(arabisht: جرادة)
35°43′26.43″N 36°42′56.05″E / 35.7240083°N 36.7155694°E / 35.7240083; 36.7155694 (Jarada) Idlib
Maghara
(arabisht: مغارة)
35°44′03.43″N 36°35′12.27″E / 35.7342861°N 36.5867417°E / 35.7342861; 36.5867417 (Maghara) Idlib
Majliya
(arabisht: مجليا)
35°40′17.26″N 36°32′28.87″E / 35.6714611°N 36.5413528°E / 35.6714611; 36.5413528 (Majliya) Idlib
Mozra
(arabisht: الموزرة)
35°39′23″N 36°26′22″E / 35.65639°N 36.43944°E / 35.65639; 36.43944 (Mozra) Idlib
Qasr al-Banat
(arabisht: قصر البنات)
35°42′33.97″N 36°41′06.35″E / 35.7094361°N 36.6850972°E / 35.7094361; 36.6850972 (Qasr al-Banat) Idlib
Rabiaa
(arabisht: ربيعة)
35°39′19.62″N 36°34′48.88″E / 35.6554500°N 36.5802444°E / 35.6554500; 36.5802444 (Rabiaa) Idlib
Ruweiha
(arabisht: رويحة)
35°44′16.88″N 36°41′41.57″E / 35.7380222°N 36.6948806°E / 35.7380222; 36.6948806 (Ruweiha) Idlib
Serjilla
(arabisht: سرجيلا)
35°40′17.55″N 36°35′05.51″E / 35.6715417°N 36.5848639°E / 35.6715417; 36.5848639 (Serjilla) Idlib
Shinan
(arabisht: شنان)
35°44′7″N 36°36′42″E / 35.73528°N 36.61167°E / 35.73528; 36.61167 (Shinan) Idlib
Shinshirah
(arabisht: شنشراح)
35°38′24.88″N 36°34′08.41″E / 35.6402444°N 36.5690028°E / 35.6402444; 36.5690028 (Shinshirah) Idlib
Wadi Martahun
(arabisht: وادي مرتحون)
35°40′30.13″N 36°30′55.15″E / 35.6750361°N 36.5153194°E / 35.6750361; 36.5153194 (Wadi Martahun) Idlib

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Burns, Ross., Monuments of Syria: An Historical Guide, p.109
  2. ^ UNESCO. "Ancient Villages of Northern Syria". Marrë më 2011-10-30. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Syria Photo Guide". Arkivuar nga origjinali më 14 maj 2017. Marrë më 24 prill 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "مشروع توثيق الأضرار خلال الأزمة". Arkivuar nga origjinali më 15 korrik 2020. Marrë më 24 prill 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Walking through the ruins". Jamahir News (në arabisht). Arkivuar nga origjinali më 8 mars 2012. Marrë më 24 prill 2017.
  6. ^ "Aleppo Fafertin Church". Esyria.sy. Marrë më 2013-06-10. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "Aleppo: Kalota village". Esyria.sy. Arkivuar nga origjinali më 23 gusht 2016. Marrë më 2013-06-10. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ "Kalota Church". Qenshrin. Marrë më 2013-06-10. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  9. ^ "Kharab Shams in history". Esyria.sy. 2008-12-13. Marrë më 2013-06-10. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]