Qyteti Ho Chi Minh

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Koordinatat: 10°46′36.8″V 106°42′02.9″L / 10.776889°V 106.700806°L / 10.776889; 106.700806

Qyteti Ho Chi Minh
Qytet
Administrimi
Shteti Flamuri Vietnami
Qarku Dong Nam Bo
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 2095 km2
Popullsia 7.162.864 banorë
Dendësia 3419 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Prefiksi +84-8
Faqja Zyrtare Faqja zyrtare

Ho-Chi-Minh-Qytet, Saigon (Thanh pho Hồ Chi Minh) është kryeqyteti i rajoni e Dong Nam Bo, Vietnami. Ky qytet ka mbi 7.162.864 banorë (2009) në një sipërfaqe prej 2095 km² dhe kështu është qyteti më i madh në Vietnami.

Aeroporti Tan Son Nhat : (vietnamsht: Sân bay Tan Son Nhat) është aeroporti ndërkombëtar i qytetit vietnamez Ho-Chi-Minh-Stadt.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]