Qyteti i Westminster

Coordinates: 51°30′44″N 00°09′48″W / 51.51222°N 0.16333°W / 51.51222; -0.16333
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Qyteti i Westminster
Sheshi Trafalgar, një shesh i hapur në qytet
Sheshi Trafalgar, një shesh i hapur në qytet
Stema Qyteti i Westminster
Westminster shfaqur brenda Londrës së Madhe
Westminster shfaqur brenda Londrës së Madhe
Koordinatat: 51°30′44″N 00°09′48″W / 51.51222°N 0.16333°W / 51.51222; -0.16333
Shtet sovranMbretëria e Bashkuar
VendiAnglia
RajoniLondra
Qarku ceremonialLondra e Madhe
Themeluae1 prill 1965
Admin HQBashkia, Victoria Street
Qeveria
 • LlojiLondon borough council
 • TrupiKëshilli i Qytetit të Westminsterit
 • UdhëheqjaUdhëheqësi & Kabineti (Laburist)
 • KryetariHamza Taouzzale
 • Asambleja e LondrësTony Devenish (Konservatore)
 • Anëtarët e Parlamentit
Sipërfaqja
 • Gjithsej21,48 km2 (829 sq mi)
Sipërfaqja vendi288 (nga 296)
Popullsia
 (2021)
 • Gjithsej205.087
 • Vendi96 (nga 296)
 • Dendësia25.000/km2 (6.475/sq mi)
Zona kohoreUTC (GMT)
 • Verës (DST)UTC+1 (BST)
Kodet postare
EC, NW, SW, W, WC
Prefiksi020
Kodi ISO 3166GB-WSM
ONS code00BK
GSS codeE09000033
PoliciaPolicia Metropolitane
Faqja zyrtarewww.westminster.gov.uk

Qyteti i Westminsterit është një qytet dhe London boroughs. Është vendi i Dhomës së Parlamentit të Mbretërisë së Bashkuar dhe pjesa më e madhe e qeverisë britanike. Ajo zë një zonë të madhe të Londrës Qendrore, duke përfshirë pjesën më të madhe të West End. Shumë monumente të Londrës janë brenda bashkisë, duke përfshirë Pallatin Buckingham, Westminster Abbey, Whitehall, Katedralen e Westminsterit, 10 Downing Street dhe Sheshin Trafalgar.

Westminster u bë një qytet më 1540, dhe historikisht, ai ishte një pjesë e qarkut ceremonialMiddlesex. Kufiri i tij jugor është lumi Thames. Në lindje të qytetit të Westminsterit është Qyteti i Londrës pranë Temple Bar, dhe në perëndim të tij është Royal Borough of Kensington and Chelsea. Në veri të saj është London Borough of Camden. Charing Cross në Westminster është qendra imagjinare e Londrës dhe pika nga e cila maten distancat nga Londra.

Borough është e ndarë në një numër lokalitetesh duke përfshirë rrethin e lashtë politik të Westminster; zonat tregtare rreth Oxford Street, Regent Street, Piccadilly dhe Bond Street; dhe distrikti argëtues gjatë natës i Sohos. Pjesa më e madhe e borough është rezidenciale dhe në vitin 2019 u vlerësua të kishte një popullsi prej 261,000. Pavarësisht nga hapësirat e mëdha të parqeve dhe hapësirave të hapura, duke përfshirë Hyde Park dhe pjesën më të madhe të Regent's Park, dendësia e popullsisë së distriktit është e lartë.

Westminster borough u krijua me themelimin e Londrës së Madhe në vitin 1965. Pas krijimit, ai trashëgoi statusin e qytetit të mbajtur më parë nga lagjja e atëhershme metropolitane e Westminsterit nga viti 1900, e cila iu dha për herë të parë Westminsterit në vitin 1540. Organi i qeverisjes vendore është Këshilli i Qytetit të Westminsterit, dhe ka pasur kryetar të Qytetit të Westminsterit që nga viti 1966, ndërsa zona është gjithashtu nën autoritetin e Kryetarit të Londrës, një zyrë e krijuar në vitin 2000.

Distriktet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti i Westminster mbulon të gjitha ose një pjesë të zonave të mëposhtme të Londrës:

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shumë korporata globale kanë selinë e tyre globale ose evropiane në Qytetin e Westminsterit. Mayfair dhe St James's brenda Qytetit të Westminster kanë gjithashtu një përqendrim të madh të fondit mbrojtës dhe fondeve të kapitalit privat. West End njihet si Distrikti i Teatrit dhe është shtëpia e shumë prej bizneseve kryesore të arteve interpretuese. Soho dhe zonat fqinje strehojnë një përqendrim mediash dhe kompanish krijuese. Oxford Street është një destinacion i ngarkuar për blerje.