Rødøy

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Rødøy (kthjellim).


Rødøy
—  komunë  —
stema_figura

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Nord-Norge
Qarku Nordland
Kryeqëndra Vågaholmen
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Olav Terje Hoff (Sp)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 66°35′V 13°21′L / 66.583°V 13.350°L / 66.583; 13.350 (Rødøy)Koordinatat: 66°35′V 13°21′L / 66.583°V 13.350°L / 66.583; 13.350 (Rødøy)
Sipërfaqja 712 km2
Popullsia 1.441 banorë 2004
Dendësia 2,02 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Rødøyfjerding
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1624
Vendndodhja
Vågaholmen is located in Norvegjia
Vågaholmen
Vågaholmen
Rødøy – harta_foto
www.rodoy.kommune.no

Rødøy është një komunëqarkun Nordland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 712 km² dhe popullsi 1441 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Rødøy – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]