RMS Titanic

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Anija Titanik ishte një anije britanike për pasagjerë e cila u fundos në pjesën veriore te Oqeanit Atlantik më 15 prill 1912, për shkak të përplasjes me një ajsberg, gjatë lundrimit të tijë të parë nga Southamptoni, MB për në New York, SHBA. Fundosja e Titanikut ka shkaktuar vdekjen e më shumë se 1,500 personave .Titanik ishte nje nga anijet me te medha te botes.Ajo ngjarje ishte nje nga ngjarjet me te dhimbshme te degjuara ndonje here.

RMS Titanic ishte një anije i linjës pasagjer britanik që u mbyt në Oqeanin e Atlantikut të Veriut në mëngjesin datës 15 prill 1912 pas colliding me një ajsberg gjatë udhëtimit të saj vajzëror nga Southampton, Britania e Madhe në New York City, SHBA.Mbytja e Titanikut shkaktuar vdekjen e më shumë se 1.500 njerëz në një nga më vdekjeprurëse fatkeqësive në kohë paqeje detare në historinë moderne.RMS Titanic, anija më e madhe në det në kohë hyri në shërbim, ishte i dytë i tre Olimpike Liners klasit oqeanike që operohen nga Star Line Bardhë, dhe është ndërtuar nga Harland dhe Wolff kantier detar në Belfast me Thomas Andrews, si arkitekt i saj detare. Andrews ishte në mesin e atyre që humbën në fundosje. Mbi udhetimin e saj vajzëror, ajo bëhet 2224 pasagjerë dhe ekuipazhi.

Nën komandën e Edward Smith, pasagjerët e anijes përfshirë disa nga njerëzit më të pasur në botë, si dhe qindra emigrantë nga Britania e Madhe dhe Irlandës, Skandinavi dhe në vende të tjera në të gjithë Evropën duke kërkuar një jetë të re në Amerikën e Veriut. Një telegrafi wireless është dhënë për lehtësi e udhëtarëve, si dhe për përdorim operacional. Edhe pse Titanic kishte karakteristika të përparuara të sigurisë të tilla si compartments i papërshkueshëm nga uji dhe dyert aktivizohet nga distanca i papërshkueshëm nga uji, nuk kishte lifeboats mjaftueshme për të akomoduar të gjithë personat në bord për shkak të rregullave të vjetëruara detare të sigurisë. Titanic kryhet vetëm lifeboats mjaftueshme për 1178 njerëz të pak më shumë se gjysma e numrit në bord, dhe një e treta e kapaciteteve të saj totale. 

Pas largimit nga Southampton më 10 prill të 1912 Titanic quajtur në Cherbourg në Francë dhe Queenstown (tani Cobh) në Irlandë para se të nisej në perëndim të New York. [2] më 14 prill 1912, katër ditë në vendkalimin dhe rreth 375 milje (600 km) në jug të Newfoundland, ajo goditi një ajsberg në kohë 11:40 anijes.Përplasja shkaktoi pllaka të anijes byk të shtrëngoj zorrët së bashku anën e saj e djathtë e përparme dhe të hapur pesë prej gjashtëmbëdhjetë compartments saj i papërshkueshëm nga uji në det;anija gradualisht mbushur me ujë. Ndërkohë, udhëtarët dhe disa anëtarë të ekuipazhit u evakuuan në lifeboats, shumë prej të cilave ishin nisur ngarkuar vetëm pjesërisht. Një numër disproporcional i njerëzve mbetën në bordin për shkak të një protokolli "gratë dhe fëmijët e parë", e ndjekur nga disa prej oficerëve të ngarkojnë lifeboats [3]. Nga 02:20, ajo u coptua dhe dështuar, me më shumë se një mijë njerëz ende në bord. Vetëm më pak se dy orë pas Titanic dështuar, astar Cunard RMS Karpateve arriti në skenën e fundosjes, ku ajo solli në bordin e një rreth 705 të mbijetuarit. 

Fatkeqësi u prit me tronditje në mbarë botën dhe zemërim në humbjen e madhe të jetës dhe dështimet rregullative dhe operacionale që kishin çuar në atë. Hetimet publike në Britani dhe Shtetet e Bashkuara çuar në përmirësime të mëdha në sigurinë detare. Një nga trashëgimitë e tyre më të rëndësishme ishte krijimi në vitin 1914 të Konventës Ndërkombëtare për Sigurinë e Jetës në Det (SOLAS), i cili ende qeveris sigurinë detare sot. Përveç kësaj, disa rregulla të reja pa tel janë miratuar në mbarë botën në një përpjekje për të mësuar nga hapat e gabuar shumë në tel komunikimit, të cilat mund të ruhen shumë pasagjerë më tepër. [4] 

Mbytet e titanik mbetet në shtratin e detit, ndarë në dysh dhe gradualisht të copëtuara në një thellësi prej 12.415 metra (3784 m). Që nga zbulimi i saj në 1985, mijëra objekte janë gjetur dhe vënë në shfaqje në muze në mbarë botën. Titanic është bërë një nga anijet më të famshme në histori, memorie e saj mbajtur gjallë nga libra të shumta, këngë popullore, filma, ekspozita, dhe përmendore.