Jump to content

RPG-29

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Raketë-hedhësi RPG-29 dhe Predha PG-29.

RPG-29 ose Vampir është një raketë granate-hedhëse (RPG) e ripërdorshme sovjetike. Miratuar nga Ushtria Sovjetike në 1989, ishte RPG e fundit që u miratua nga ushtria sovjetike përpara rënies së Bashkimit Sovjetik në 1991.

RPG-29 që atëherë është plotësuar nga sisteme të tjera raketore, të tilla si RPG-30 dhe RPG-32. RPG-29 është përfshirë në një sulm ndaj tankeve britanike Challenger 2 në Irak, dhe në sulmet ndaj tankeve izraelite MerkavaLiban, të cilat thyen armaturën e tankeve dhe në disa raste plagosën ose vranë anëtarët e ekuipazhit.[1]

Përshkrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

RPG-29 është një sistem raketash anti-tank me gjuajtje nga shpatulla, i padrejtuar, i tipit tub, me ngarkesë mbrapa. Arma e lehtë është projektuar për tu mbajtur dhe përdorur nga një ushtar. Në krye të tubit të lëshimit është një pamje optike 2.7× 1P38. Kur lëshohet, raketa vendos tetë fins ndërsa raketa largohet nga lëshuesi, duke stabilizuar raketën gjatë fluturimit, deri në një rreze prej 500 metrash. Three warheads are available for the weapon:

  • Raundi termobarik kundër personelit TBG-29V.
  • Raundi OG-29 me eksploziv të lartë/fragmentim (HE/FRAG) për qëllime kundër personelit.
  • Raundi anti-tank/bunker PG-29V ka një kokë lufte kundër tankeve me eksploziv të lartë (HEAT) me ngarkesë tandem për të mposhtur armaturën reaktive shpërthyese (ERA).

RPG-29 është i pazakontë në mesin e raketave antitank rusë në atë që i mungon një ngarkesë fillestare shtytëse për të vendosur predhën në një distancë të sigurt nga operatori përpara se raketa të ndizet. Në vend të kësaj, motori i raketës fillon sapo tërhiqet këmbëza dhe digjet përpara se predha të largohet nga tyta. Në pjesën e poshtme të tubit është një mbajtëse shpatullash për pozicionimin e duhur së bashku me një mekanizëm këmbëzues të kapjes së pistoletës. Një shirit anësor në anën e majtë pranon një pamje 1PN51-2 (Pajisje për shikim gjatë natës).

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "RPG-29", Wikipedia (në anglisht), 2022-12-17, marrë më 2022-12-18