Radio Televizioni i Prishtinës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Radio Prishtina)
Shko te: navigacion, kërko
Radio Televizioni i Prishtinës
RTP logo.svg
Transmetimi i parë 1974 (Televizion)
1945 (Radio)
Mbyllja 5 korrik 1990
Shteti Kosova Kosova
Flag of SFR Yugoslavia.svg Jugosllavia
Gjuha Shqip
Televizione simotra Radio Televizioni i Kosovës
Ndërtesa e RTP-së tani e RTK-së (2005)

Radio Televizioni i Prishtinës, ose RTP, ishte radio televizioni i parë shqiptar i Kosovës. Ndërprerja e programeve nga ky televizion u realizua me masa të dhunshme të ndërmarra nga qeveria serbe në vitin 1990. Radio Prishtina filloi punë menjëherë pas luftës së dytë botërore më 1945-në Prizren, pastaj u transferua në Prishtinë. Pas luftës në Kosovë materiali dhe ndërtesat e Radio Televizionit të Prishtinës janë nën administrimin e Radio Televizionit Kosovës.

Pak histori[redakto | redakto tekstin burimor]

Televizioni i Prishtinës TVP-filloi me program në vitin 1974 Televizioni i Prishtinës ishte programi i pare shqiptar i Kosovës. RTP u themelua ne vitin 1974 ndërsa u mbyll ne vitin 1990 për shkak te qeverise serbe. Radio Prishtina u transmetua ne vitin 1945 ne Prizren kurse Televizioni i Prishtinës u themelua ne vitin 1974. Pas luftës ne Kosove Radio Televizioni i Prishtinës është transformuar nen administrimin e Radio Televizionit te Kosovës. Me vone pas përfundimit luftës ne Kosove te vitit 1999 janë themeluar disa programe te tjera Kosovare si: RTK, KTV, RTV 21 etj.

RTP dhe masat e dhunshme[redakto | redakto tekstin burimor]

Acarimi i konfliktit RTP dhe qeverisë serbe[redakto | redakto tekstin burimor]

Masat e dhunshme[redakto | redakto tekstin burimor]

Përjashtimi dhe burgosja e personelit[redakto | redakto tekstin burimor]

Roli i RTP në shoqërinë shqiptare[redakto | redakto tekstin burimor]

Teknologjia[redakto | redakto tekstin burimor]

Në fillim të vitit 1974 TVP nuk ka pasur teknologji elektronike, por i gjithë materiali për program xhirohej me teknikë filmike e mandej dërgohej në TV Beograd ku filmi zhvillohej e më vonë montohej për transmetim. Transmetimi deri më 29 nëntor 1975 bëhej nga TV Beogradi. Në verën e vitit 1974 nga Anglia vjen autoreportazhi (OB Van) i parë me 4 kamera B/Z.

Personeli udhëheqës[redakto | redakto tekstin burimor]

Personeli udhëheqës në vitin 1974
Produkcioni

Shef i Autoparkut Osman Abazi

Shiko edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

  • Studio e hapur, radio emision i emetuar më parë në Radio Prishtinë