Radviliškis

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Radviliškis
Qytet
noform
Stema_figura
Emblema
Flag of Radviliškis.png
Flamuri
Vendndodhja
Radviliškis is located in Lituania
Radviliškis
Radviliškis

Koordinatat: 55°48′V 23°33′L / 55.800°V 23.550°L / 55.800; 23.550

Administrimi
Shteti Flamuri Lituania
Qarku Šiauliai
Kryetari i Bashkisë Darius Brazys
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 1,070 m (m.n.d.)
Popullsia 18,816 banorë
Dendësia 17,32 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore EET (UTC+2)
Verore EEST (UTC+3)
Kodi Postal LT-82001
Faqja Zyrtare www.radviliskis.lt

Radviliškis është qytet në Lituani me 18,816 banorë më 2010. Radviliškis u themelua në fund të shekullit 15-të.

Emri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emri i qytetit vjen nga emri i familjes aristokrate Radvila, i cili kjo familje sundoi në këtë qytet për më shumë se 200 vjetë.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]