Jump to content

Rafael Orozco Maestre

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Rafael Orozco Maestre
Background information
Emri i lindjesRafael José Orozco Maestre
Lindi24 Mars 1954
OrigjinaKolumbia Kolumbia Becerril, Kolumbia,
Vdiq11 qershor 1992 (38 vjeç)
ZhanretVallenato occupation=këngëtar, kompozitor kolumbiane
Vitet aktik1976–1992
LabeliCodiscos

Rafael José Orozco Maestre, i lindur më 24 mars 1954 në Becerril, Kolumbia - vdiq më 11 qershor 1992 në Barranquilla, Kolumbia. Ishte një muzikant, këngëtar, kompozitor kolumbiane. Konsiderohet si një nga interpretuesit më të mirë të muzikës kolumbiane dhe ishte themeluesi dhe këngëtari kryesor i grupit Binomio de Oro. Ai ishte autor i këngës me titull "Solo para ti", e cila i kushtohet gruas së tij dhe u bë hit në vitin 1991.[1]

Rafael Orozco vdiq kur ishte 38 vjeç pasi u qëllua nga një person i armatosur.[2]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai lindi në Becerril, më 24 mars 1954, në shtëpinë e Rafael Orozco Fernández dhe Cristina Maestre Cuello, e përbërë nga trembëdhjetë vëllezër e motra, pesë burra dhe tetë gra. Fillimisht ai donte të ishte një fizarmonikë si babai i tij. Ai përfundoi studimet e mesme në Colegio Nacional Loperena de Valledupar.[3]

Orozco regjistroi albumin e tij të parë me fizarmonikën Emilio Oviedo në 1975. 1 Vit me vone, Rafael Orozco takon një fizarmonikë të njohur të quajtur Israel Romero dhe të dy bëhen miq. Dy muaj më vonë ata themeluan grupin muzikor El Binomio de Oro. Me këtë grup ata fituan tre Congos de Oro në Festivalin e Orkestrës së Karnavaleve Barranquilla, 16 disqe ari dhe dy disqe platini për shitje milionerësh.[4]

Jeta Personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rafael Orozco Maestre u martua me Clara Elena Cabello Sarmiento në kishën Santa Bernardita në Barranquilla, më 5 mars 1976. Ata kishin tre vajza, Kelly Johanna, Wendy Giolanny dhe Loraine.[5]

Vdekja dhe Memoriali[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Natën e 11 qershorit 1992, Alfonso Ariza De la Hoz dhe Francisco Javier Corena, asistentë të grupit muzikor të Diomedes Díaz, mbërritën në shtëpinë e Orozco-s duke i kërkuar këngëtarit me qëllim që të huazonin disa instrumente muzikore dhe para. Orozco i ndoqi jashtë shtëpisë për të mos e ndërprerë festën. Ata po flisnin kur në orën 21:45. Një person i armatosur qëlloi Orozcon dhjetë herë, duke goditur nëntë herë njeriun e tij (në rajonin okupital, në fytyrë, në shpinë dhe në rajonin gluteal), duke e vrarë atë në vend. Orozco u dërgua në Clinica del Caribe nga gruaja e tij, por ai mbërriti i pajetë dhe u shpall i vdekur në orën 22:00.[6]

Trupi i Rafael Orozco Maestre u zhvendos disa herë nga zgjimi për shkak të turmës së madhe; Nga shtëpia funerale, arkivoli u transferua fillimisht në Iglesia del Carmen, më pas në Katedralen Barranquilla dhe në fund në Koliseumin Humberto Perea, ku u kremtua një meshë. Më vonë, një procesion funerali prej 8 kilometrash shoqëroi arkivolin në varrezat Jardines del Recuerdo, ku ai u varros në mes të një turme nga pjesë të ndryshme të Kolumbisë dhe Venezuelës, një vend nga ku funerali u transmetua drejtpërdrejt përmes televizionit Venevisión.[7]

Varri i Rafael Orozco Maestre, në Barranquilla, Kolumbia

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albumet me Emilio Ovideo

 • 1975 - Adelante
 • 1975 - Con emoción

Albumet me Binomio de Oro

 • 1977 - Binomio de Oro
 • 1977 - Por lo Alto
 • 1978 - Enamorado como Siempre
 • 1978 - Los Elegidos
 • 1979 - Super Vallenato
 • 1980 - Clase Aparte
 • 1980 - De Cache
 • 1981 - 5 Años de Oro
 • 1982 - Festival Vallenato
 • 1982 - Fuera de Serie
 • 1983 - Mucha Calidad
 • 1984 - Somos Vallenato
 • 1985 - Superior
 • 1986 - Binomio de Oro
 • 1987 - En Concierto
 • 1988 - Internacional
 • 1989 - De Exportación
 • 1990 - De Fiesta con el Binomio
 • 1991 - De América
 • 1991 - Por Siempre

Telenovela[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Midis nëntorit 2012 dhe prillit 2013, Caracol TV, kanali më i madh televiziv në Kolumbi, transmetoi telenovelën Rafael Orozco, el Idolo, për jetën e Rafael Orozco Maestre, të luajtur nga Alejandro Palacio.[8]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Rafael Orozco en Buscabigrafías" (në spanjisht). Buscabiografias. Marrë më 2022-09-19.
 2. ^ "Rafael Orozco en Buena Música" (në spanjisht). Buena Música. Marrë më 2022-09-19.
 3. ^ "Rafael Orozco biografía" (në spanjisht). Elvallenato. Marrë më 2022-09-19.
 4. ^ "Rafael Orozco" (në spanjisht). ElTiempo. Marrë më 2022-09-19.
 5. ^ Las últimas horas del “vallenatero de oro” Rafael Orozco, ídolo en Maracaibo
 6. ^ "RAFAEL OROZCO: ¿QUIÉNES Y POR QUÉ LO ASESINARON HACE 30 AÑOS?" (në spanjisht). ElEspectador. Marrë më 2022-09-19.
 7. ^ "Tragedia en la Arenosa" (në spanjisht). Semana.com. Marrë më 2022-09-19.
 8. ^ "Canal Caracol inicia promociones de su novela Rafael Orozco, el ídolo" (në spanjisht). Entretengo.com. Marrë më 2022-09-19.

Linqe të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]