Raffaella Carra

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Raffaella Carrà
Carrà in 2008
U lind në(1943-06-18)qershor 18, 1943
Bologna, Emilia-Romagna, Itali
Emrat e tjerëRaffaella Maria Pelloni
ProfesioniAktore, Këngëtare
Vite aktiviteti1952–present

Raffaella Maria Pelloni, e njohur më mirë si Raffaella Carrà (Italian: [raffaˈɛlla karˈra], lindur më 18 Qershor 1943, në Bolonja) është një këngëtare italiane, balerinë, prezantuese televizive dhe aktore. Ajo është një figurë popullore në Evropë dhe në Amerikën Latine, si rezultat i prezantimeve dhe regjistrimeve të saj të shumta të njohura, dhe për shkak të shumë emisioneve të saj televizive.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo ka lindur në Bolonja,[1] dhe ka marrë mësime vallëzimi atje herët. Kur ishte 8 vjeçe, u largua nga Bolonja për të studiuar në Akademinë Kombëtare të Kërcimit në Romë dhe filloi karrierën e saj të filmave në vitet 1950 duke luajtur karakterin e Graziella në Tormento del passato (1952), ku ajo duket se merret me emrin e saj të vërtetë.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aktore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Carrà në filmin Caesar the Conqueror, 1962

Carrà debutoi në kinema në moshën nëntë vjeçare, në Tormento del passato (në vitin 1952). Ajo bëri pesë filma të tjerë deri në vitin 1960 kur u diplomua nga shkolla kombëtare e filmit të Italisë. Në të njëjtin vit ajo u shfaq në Long Night në vitin 1943 dhe vazhdoi të shfaqej në shumë filma të peplumit (zhanër filmi, shpata dhe sandale) italian , duke përfshirë Fury of the Pagans (në vitin 1960), Atlas in the Land of the Cyclops (në vitin1961), Mole Men Against Son of Hercules (në vitin1961), Ulysses Against the Son of Hercules (në vitin 1962), Pontius Pilate (në vitin 1962) dhe Caesar the Conqueror (në vitin 1962), si dhe komeditë dhe filmat e veprimit të tilla si 5 marines per 100 ragazze (në vitin 1961), The Terrorist (në vitin 1963) The Organizer (në vitin 1963) dhe La Celestina P ... R ... (në vitin 1965).

Në vitin 1965, ajo u transferua në Shtetet e Bashkuara duke nënshkruar me 20th Century Fox. Si Carrà, ajo luajti në Kinemarinë e Von Ryan's (1965) me Frank Sinatra, Edward Mulhare dhe Trevor Howard. Në vitin 1966, ajo luajti si e ftuar në një episod të serialit televiziv amerikan I Spy (Sophia, si personazhi i titullit). Duke ndjerë mall për vendjline, ajo vendosi të kthehej në Itali ku luajti në disa filma italiane dhe franceze si Le Saint prend l'affût (1966), Our Man Flint parodia Il vostro super agente Flit (1966), Why Did I Ever Say Yes Twice? (1969) dhe Cran d'arrêt (1970), si dhe disa shfaqje televizive. Megjithatë, më pas karriera e saj aktive ka qenë e pakët me jo më shumë se pesë vepra kryesisht për televizion.

Kënga dhe Vallëzimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Që nga viti 1961, Carra ka kënduar dhe ka kërcyer në shfaqjet e ndryshme të televizionit italian. Në veçanti, që nga fillimi i viteve 1970, ato kanë përmbajtur koreografi të përpunuara, duke përshëndetur tema të përpunuara dhe stilin e saj të pa penguar. Ajo u bë personaliteti i parë televiziv që tregoi kërthizën e saj në kamera. Kjo u shoqërua me kritika të rënda nga kishat katolike të Vatikanit dhe vendeve katolike në vendet që panë shfaqjen e saj, Canzonissima.[2]

Carra pati një këngë hit "Tuca Tuca" (në vitin 1970), e shkruar për prezantimin televiziv të saj të këngës dhe vallëzimit nga bashkëpunëtori i saj dhe ish-i dashuri i saj, Gianni Boncompagni. Në mënyrë të ngjashme, në vitin 1971 Carra arriti një tjetër hit me "Chissà se va".

Hiti i saj më i madh ndërkombëtar ishte "Tanti Auguri"(Urimet më të mira), i cili është bërë një këngë popullore me audiencat homoseksuale. Kënga është e njohur edhe me titullin spanjoll "Para hacer bien el amor hay que venir al sur" (që i referohet Evropës Jugore, pasi hiti është regjistruar në Spanjë). Versioni estonez i këngës "Jätke võtmed väljapoole" u realizua nga Anne Veski. A far l'amore comincia tu ishte një tjetër sukses për të ndërkombëtarisht, i njohur në spanjisht si "En el amor todo es empezar", në gjermanisht si "Liebelei", në frëngjisht si "Puisque tu le aimes dis le lui", dhe në anglisht si "Do It, Do It Again". Ishte hyrja e saj e vetme në Listën e Singles në Mbretërinë e Bashkuar, duke arritur numrin 9.[3] Në vitin 1977, ajo regjistroi një tjetër hit, "Fiesta" ("Festa"), fillimisht në spanjisht, por më pas e regjistroi atë në frëngjisht dhe italisht, pasi kënga goditi të gjitha listat.

Në vitin 1985, u publikua videoja e Carrà's Starlight Express me karaktere, kostume dhe grupe nga shfaqja. "A far l'amore comincia tu" është publikuar edhe në turqisht nga një popstar turk Ajda Pekkan si "Sakın Ha" në vitin 1977. Kohët e fundit, Carrà ka fituar një vëmendje të re për shfaqjen e saj si soliste e vallëzimit femër në një performancë televizive të vitit 1974 kënga "Prisencolinensinainciusol" (1973) nga Adriano Celentano. Një video remixed që përmbajti vallëzimin u bë virale në internet në vitin 2008. Në vitin 2008 u shfaq një video e shfaqjes së vetme të hitit britanik, 'Do It, Do It Again', në Doctor Who episode Midnight. Rafaella Carra punoi me Bob Sinclar në këngën e re "Far l'Amore", e cila u publikua në YouTube më 17 Mars të viti 2011. Këngë u rendit në vende të ndryshme evropiane.[nevojitet citimi]

Tregu i gjuhës Spanjolle[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas bumit të saj në tregun italian të fillim të viteve 1970, Carra shkoi në Spanjë, duke bërë televizion dhe duke lëshuar regjistrime në gjuhën spanjolle. Kjo e bëri atë të shkonte në Amerikën e Jugut, ku të dhënat e saj ishin dëgjuar për disa vite. Në vitin 1979, ajo themeloi selinë e saj në Buenos Aires, e cila ishte nën një diktaturë ushtarake. Carra ishte një nga figurat e ATC, rrjetit televiziv zyrtar të Argjentinës.

Ajo u prit mirë në të gjithë Amerikën Latine, dhe mbushi stadiumet dhe teatrot kudo që ajo luajti. Në vitin 1980, ajo filmoi komedinë romantike Barbara, edhe në Buenos Aires, me yjet më të rëndësishëm të rajonit. Pas shfaqjes në Festivalin e Viña del Mar (në vitin 1982) ajo u kthye përgjithmonë në Itali. Ajo vizitoi qytetin e Salto, Uruguaj dhe luajti një shfaqje në Harriague Parque.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Profile Arkivuar 27 shtator 2007 tek Wayback Machine, Stradanove.net; accessed 13 October 2017.
  2. ^ "Raffaella Carra - Italian Music"; retrieved 23 June 2015
  3. ^ Roberts, David (2006). British Hit Singles & Albums (bot. 19th). London: Guinness World Records Limited. fq. 95. ISBN 1-904994-10-5. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Linqe të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]