Rafineria e naftës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Rafineria Anacortes, në fundin verior të Marsit Point në juglindje të Anacortes, Uashington, Shtetet e Bashkuara.

Rafineria e naftës është një impiant procesi industrial ku nafta (nafta e papërpunuar) transformohet dhe rafinohet në produkte të tilla si benzina (benzina), karburanti dizel, baza e asfaltit, vajrat e naftës, vaji për ngrohje, vajguri dhe gazi i lëngshëm i naftës.[1][2][3] Lëndët e para petrokimike si etilen dhe propileni mund të prodhohen gjithashtu drejtpërdrejt duke plasaritur naftën e papërpunuar pa nevojën e përdorimit të produkteve të rafinuara të naftës së papërpunuar si nafta.[4][5] Lënda e parë e naftës së papërpunuar zakonisht përpunohet nga një fabrikë prodhimi nafte. Zakonisht ka një depo nafte në ose pranë një rafinerie nafte për ruajtjen e lëndës së parë të naftës së papërpunuar, si dhe të produkteve të lëngshme me shumicë. Në vitin 2020, kapaciteti i përgjithshëm i rafinerive globale për naftën bruto ishte rreth 101.2 milionë fuçi në ditë.[6]

Rafineritë e naftës janë zakonisht komplekse industriale të mëdha, të përhapura, me tubacione të gjera që qarkullojnë, duke transportuar rrjedha lëngjesh midis njësive të mëdha të përpunimit kimik, të tilla si kolonat e distilimit. Në shumë mënyra, rafineritë e naftës përdorin shumë nga teknologjia dhe mund të mendohen si lloje të impianteve kimike. Që nga dhjetori 2008, rafineria më e madhe e naftës në botë ka qenë Rafineria Jamnagar në pronësi të Reliance Industries, e vendosur në Gujarat, Indi, me një kapacitet përpunimi prej 1.24 milionë fuçi (197,000 m3) në ditë.

Rafineritë e naftës janë një pjesë thelbësore e sektorit në rrjedhën e poshtme të industrisë së naftës.[7]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Gary, James H & Handwerk, Glenn E (1984). Petroleum Refining Technology and Economics (bot. 2nd). Marcel Dekker. ISBN 978-0-8247-7150-8. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
  2. ^ Leffler, William L (1985). Petroleum refining for the nontechnical person (bot. 2nd). PennWell. ISBN 978-0-87814-280-4. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
  3. ^ Speight, James G (2006). The Chemistry and Technology of Petroleum (bot. 4th). CRC Press. ISBN 0-8493-9067-2. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Exxon starts world's 1st crude-cracking petrochemical unit". Reuters. 2014-01-08. Arkivuar nga origjinali më 17 qershor 2018. Marrë më 13 prill 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Converting Crude to Ethylene Technology Breakthrough". 2016-08-02. Arkivuar nga origjinali më 12 janar 2018. Marrë më 13 prill 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Global oil refinery capacity by country 2020". Statista (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 27 dhjetor 2021. Marrë më 2021-12-27.
  7. ^ Cheary, Michael (19 mars 2015). "Oil & Gas: What is the downstream process?". Reed. Marrë më 22 gusht 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)