Raif Dizdarevic

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Raif Dizdarević
Presidenti i 10të i Presidencës së Jugosllavisë
Në detyrë
15 Maj 1988 – 15 Maj 1989
KryeministriBranko Mikulić
Ante Marković
Paraprirë ngaLazar Mojsov
Pasuar ngaJanez Drnovšek
Anëtari i 4 i Presidencës së Jugosllavisë për RS të Bosnjës dhe Hercegovinës
Në detyrë
31 Dhjetor 1987 – 15 Maj 1989
Paraprirë ngaMato Andrić (i përkohshëm)
Hamdija Pozderac (Anëtar)
Pasuar ngaBogić Bogićević
Të dhëna vetjake
U lind më (1926-12-09) 9 dhjetor 1926 (97 vjeç)
Fojnica, Mbretëria e Jugosllavisë
Partia politikeLidhja e Komunistëve të Jugosllavisë (1943–1991)

Raif Dizdarević (lindur më 9 dhjetor 1926) është një politikan boshnjak që shërbeu si presidenti i parë boshnjak i Presidencës së Jugosllavisë nga viti 1988 deri në 1989. Ai mori pjesë në rezistencën e armatosur ndaj pushtuesve nazistë si partizan jugosllav gjatë Luftës së Dytë Botërore . Didzarević shërbeu gjithashtu si President i Presidencës së RS të Bosnjës dhe Hercegovinës dhe si Ministër i Punëve të Jashtme .

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dizdarević lindi në një familje muslimane boshnjake në vitin 1926, [1] por u bë dhe mbeti ateist pasi hyri në shkollë. [2]

Karriera politike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dizdareviq në vitin 1973

Pas luftës, si anëtar i Partisë Komuniste, Dizdareviq u ngrit në funksione të larta politike. Nga viti 1945 ishte anëtar i Administratës së Sigurimit të Shtetit . Si diplomat, ai shërbeu në ambasadat në Bullgari (1951–1954), Bashkimin Sovjetik (1956–1959) dhe Çekosllovaki (1963–1967).

Dizdareviq ishte ndihmës Sekretar Federal i Punëve të Jashtme, me Ministër Millosh Minić . Nga prilli 1978 deri në prill 1982, ai ishte kryetar i Kryesisë së RS të Bosnjës dhe Hercegovinës, pas së cilës ai shërbeu si Kryetar i Asamblesë Federale të Jugosllavisë .

Nga 15 maj 1984 deri më 30 dhjetor 1987, Dizdarević ishte Ministër i Punëve të Jashtme . Më 15 maj 1988, ai u bë kryetar i Presidencës së Jugosllavisë, pas dorëheqjes së Hamdija Pozderacit . Gjatë kohës së Dizdareviqit si kreu i shtetit, Jugosllavia kishte mbledhur tashmë një borxh të jashtëm mbi 21 bilionë dollarë amerikanë dhe një normë inflacioni vjetor prej 217 për qind. [3] Në mars 1989, Dizdareviqit iu desh të anulonte një udhëtim jashtë shtetit në Brazil, Uruguai dhe Senegal në mes të trazirave në Krahinën Autonome të Kosovës . [4]

Jeta e mëvonshme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dizdarević, i cili u përpoq të mbante federatën jugosllave të bashkuar, humbi ndikimin e tij politik me fillimin e Luftërave Jugosllave . Më vonë ai jetoi në Sarajevë dhe botoi kujtimet e tij. Ai botoi librin me kujtime Od smrti Tita do smrti Jugoslavije ("Nga vdekja e Titos deri në vdekjen e Jugosllavisë",  ) dhe një libër kujtimesh mbi ngjarjet dhe personalitetet Vrijeme koje se pamti' ("Kohë për t'u mbajtur mend",  ).

  1. ^ New Times. Newspaper "Trud,". 1984. ISSN 0206-1473. Marrë më 2015-01-07. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Jurilj, Zdenko; Bubalo, Robert (9 dhjetor 2005). "Dizdarević: Milošević je trebao biti premijer SFRJ". Večernji list. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  3. ^ "Yugoslavia's President Says Crisis Harms the Country's Reputation". select.nytimes.com. Marrë më 2015-01-07. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Yugoslav crisis hits president's foreign tour. The Glasgow Herald - 11 March 1989.