Rajda

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Rajda (edhe Raida ose el-Raida ) është një qytet i madh tregu që ndodhet 49 kilometra në veri të Sana'a, dhe 11 milje apo 18 km në veri të Amranit, në Jemenin veriperëndimor. [1] Në vitet e mëparshme, përpara se shumica e hebrenjve jemenas të emigronin, këtu mbahej tregu Suk el-jahud ose tregu hebre.

Në vitin 2009, komuniteti hebre numëronte 266 persona. [2] Komuniteti operonte në tre sinagoga dhe dy shkolla. [3] Gjatë Luftës së Gazës, tensionet me myslimanët vendas u rritën dhe një ekstremist islamik vrau një mësues hebre dhe kasap kosher, Moshe Ja'ish el-Nahari, pasi kërkoi që ai të konvertohej në Islam. Hera e fundit që një incident i këtij lloji ndodhi në Rajda ishte në vitin 1986 kur dy hebrenj u vranë. Pas vrasjes së Naharit, komuniteti hebre u shpreh se sa të pambrojtur ndiheshin dhe u ankuan se ishin ngacmuar dhe kërcënuar nga ekstremistët. Ata kërkuan ndihmë nga qeveria. Në qershor 2009, 16 familje hebreje që banonin në qytet u nisën për në Izrael. [4] Gruaja dhe nëntë fëmijët e Naharit u shpërngulën gjithashtu në Izrael.

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Sharp, Jeremy M. Yemen: Background and U.S. Relations (RL34170, PDF). Congressional Research Service (January 22, 2009). Stampa:PD-notice
  2. ^ Arrabyee, Nasser. Blood money for Killing Yemeni Jew, Yemen Observer, 03-03-2009. Retrieved on 2009-03-08.
  3. ^ Fear grips Yemen's Jewish minority after murder, AlArabiya.net, 19-02-2009. Retrieved on 2009-03-08.
  4. ^ Olim from Yemen arrive to Israel (in Spanish) Arkivuar 15 gusht 2020 tek Wayback Machine. Aurora Digital