Jump to content

Rajonet e Anglisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Rajonet, të njohura më parë si Rajonet e Zyrës së Qeverisë, janë niveli më i lartë i ndarjes administrative në Angli. Midis 1994 dhe 2011, nëntë rajone kishin zëvendësuar zyrtarisht funksionet brenda qeverisë. Ndërsa ata nuk e përmbushin më këtë rol, vazhdojnë të përdoren për qëllime statistikore dhe për disa qëllime administrative. Ata përcaktojnë votimet (zonat elektorale) për qëllime të zgjedhjeve në Parlamentin Evropian. Eurostat gjithashtu i përdor ato për të demarkuar Nomenklaturën e Njësive Territoriale për Statistikat (NUTS) rajone ("NUTS 1 rajone") brenda Bashkimit Evropian. Rajonet zakonisht ndjekin kufijtë e rajoneve të mëparshme standarde, të vendosura në vitet 1940 për qëllime statistikore.

Rajonet e Anglisë
Regions of England (anglisht)
KategoriaRajone statistikore
Rajone administrative
VendiAngli
Krijuar1994
Numri9
Popullsia2,596,886–8,634,750
Sipërfaqja1,572–23,829 km²
NënndarjetQarqet metropolitane
Qarqet jo-metropolitane
Rrethet
Name[1] Population 10-year % increase
(to 2011 Census)
Area Population
density
Median gross annual
earnings (£) 2014[2]
% of population claiming
Income Support
or JSA
(August 2012)
% as at August 2001 Largest urban area
South East
8,634,750 7.9% 19,095 km2
(7,373 sq mi)
452.20/km2
(1,171.2/sq mi)
28,629 3.0% 5.4% Portsmouth
London 8,173,941 14.0% 1,572 km2
(607 sq mi)
5,199.71/km2
(13,467.2/sq mi)
35,069 5.3% 10.1% London
North West 7,052,177 4.8% 14,165 km2
(5,469 sq mi)
497.86/km2
(1,289.5/sq mi)
25,229 5.3% 10.4% Manchester
East of England 5,846,965 8.5% 19,120 km2
(7,380 sq mi)
305.80/km2
(792.0/sq mi)
26,830 3.5% 6.2% Norwich
West Midlands 5,601,847 6.4% 13,000 km2
(5,000 sq mi)
430.00/km2
(1,113.7/sq mi)
24,920 5.1% 9.2% Birmingham
South West 5,288,935 7.3% 23,829 km2
(9,200 sq mi)
221.95/km2
(574.8/sq mi)
25,571 3.3% 6.8% Bristol
Yorkshire and the Humber 5,283,733 6.4% 15,420 km2
(5,950 sq mi)
342.65/km2
(887.5/sq mi)
24,999 5.2% 9.3% Leeds
East Midlands 4,533,222 8.7% 15,627 km2
(6,034 sq mi)
290.09/km2
(751.3/sq mi)
25,027 4.2% 7.7% Leicester
North East 2,596,886 3.2% 8,592 km2
(3,317 sq mi)
302.24/km2
(782.8/sq mi)
24,876 6.1% 11.6% Newcastle upon Tyne
England 53,012,456 7.88% 130,420 km2
(50,360 sq mi)
406.55/km2
(1,053.0/sq mi)
27,487 4.45% 8.32%[3] London
  1. ^ "Regions (Former GORs)". ONS. Marrë më 2015-08-25. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "ASHE 1997 to 2014 selected estimates (Excel sheet 408Kb)". Office for National Statistics. Marrë më 17 dhjetor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Key Statistics: Population; Quick Statistics: Economic indicators Arkivuar 11 shkurt 2003 tek Wayback Machine. (2011 census and 2001 census) Retrieved 2015-02-27.[lidhje e vdekur]

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]