Rajoni Lindor (Islandë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Austurland
Vendbanim
Administrimi
Shteti Flamuri Islanda
Zyrat qendrore Egilsstaðir
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 22721 km2
Popullsia 15300 banorë (2007)
Dendësia 0.6 banorë/km2

Rajoni Lindor (Islandisht:Austurland, gjithashtu i njohur si Austfirðir: "Fjordet lindore") është një rajon në lindje të Islandës. Sipërfaqja e tij është 22,721 km² dhe me një popullsi prej 15,300 banorë (2007). Qyteti më i madh në rajon është Egilsstaðir, me një popullsi prej 2,300 banorë. Komuna më e vjetër është Seyðisfjörður, e themeluar në vitin 1895, me një popullsi prej 706 banorë në vitin 2009. 

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Koordinatat: 65°17′V 14°23′P / 65.283°V 14.383°P / 65.283; -14.383