Rajoni Verilindor (Islandë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Norðurland eystra
Vendbanim
Administrimi
Shteti Flamuri Islanda
Zyrat qendrore Akureyri
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 21968 km2
Popullsia 28618 banorë (2007)
Dendësia 1.3 banorë/km2

Rajoni Verilindor (Islandisht: Norðurland eystra) është një nga tetë rajonet tradicionale të Islandës, i vendosur në veri të ishullit. Qyteti më i madh i rajonit është Akureyri, me një popullsi prej rreth 18,000 banorësh.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Koordinatat: 65°41′V 18°06′P / 65.683°V 18.100°P / 65.683; -18.100