Rajoni Veriperëndimor (Islandë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Norðurland vestra
Vendbanim
Administrimi
Shteti Flamuri Islanda
Zyrat qendrore Sauðárkrókur
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 12737 km2
Popullsia 7810 banorë (2007)
Dendësia 0.6 banorë/km2

Rajoni Veriperëndimor (Islandisht: Norðurland vestra) është një nga tetë rajonet tradicionale të Islandës, i vendosur në veri të ishullit. Qyteti më i madh i rajonit është Sauðárkrókur, me një popullsi prej 3000 banorë.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Koordinatat: 65°44′46″V 19°38′22″P / 65.74611°V 19.63944°P / 65.74611; -19.63944