Rajoni i Anadollit Juglindor

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Rajoni i Anadollit Juglindor
turqisht : Güneydoğu Anadolu Bölgesi
Rajon i Turqisë
Administrimi
Shteti Flamuri Turqia
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 59,176 km2

Rajoni i Anadollit Juglindor (turqisht: Güneydoğu Anadolu Bölgesi) është një rajon gjeografik i Turqisë.

Kufizohet me Rajonin Mesdhetar në perëndim, Rajonin e Anadollit Lindor në veri, Sirinë në jug dhe Irakun në juglindje.

Nënndarjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Middle Euphrates Section (turqisht: Orta Fırat Bölümü)
  • Gaziantep Area (turqisht: Gaziantep Yöresi)
  • Şanlıurfa Area (turqisht: Şanlıurfa Yöresi)
 • Tigris Section (turqisht: Dicle Bölümü)
  • Diyarbakır Area (turqisht: Diyarbakır Yöresi)
  • Mardin - Midyat Area (turqisht: Mardin - Midyat Yöresi)

Ekorajonet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tokësore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Palearctic[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pyjet gjethegjera dhe të përziera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Livadhe të buta, Savana[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pyjet mesdhetare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Provincat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Provincat që janë plotësisht në Rajonin e Anadollit Juglindor:

Provincat që janë kryesisht në Rajonin e Anadollit Juglindor:

Provincat që janë pjesërisht në Rajonin e Anadollit Juglindor:

 • Bitlis
 • Bingöl
 • Kahramanmaraş
 • Kilis
 • Malatya

Gjeografia dhe klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rajonin e Anadollit Juglindor ka një sipërfaqe prej 59.176   km2 dhe është rajoni i dytë më i vogël i Turqisë. Rajonin e Anadollit Juglindor ka një klimë kontinentale gjysmë të thatë me verë shumë të nxehtë dhe të thatë dhe dimra të ftohtë dhe shpesh me borë.[1]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "BATMAN" (në turqisht). Arkivuar nga origjinali origjinali më 2011-01-19. Marrë më 2011-01-15.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

37°00′V 40°00′L / 37.000°V 40.000°L / 37.000; 40.000