Rauma (Norvegjia)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Rauma (kthjellim).


Rauma
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Rauma (Norvegjia)

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Møre og Romsdal
Kryeqëndra Åndalsnes
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Torbjørn Rødstøl (Sp)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 62°30′V 7°47′L / 62.500°V 7.783°L / 62.500; 7.783 (Rauma)Koordinatat: 62°30′V 7°47′L / 62.500°V 7.783°L / 62.500; 7.783 (Rauma)
Sipërfaqja 1.502 km2
Popullsia 7.334 banorë 2004
Dendësia 4,88 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Raumaværing
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1833
Vendndodhja
Åndalsnes is located in Norvegjia
Åndalsnes
Åndalsnes
Rauma – harta_foto
www.rauma.kommune.no

Rauma është një komunëqarkun Møre og Romsdal, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 1502 km² dhe popullsi 7334 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Rauma – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]