Real Madrid C.F.

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Real Madrid CF)
Jump to navigation Jump to search

Real Madrid Club de Fútbol (Spanjisht: [reˈal maˈðɾið ˈkluβ ðe ˈfuðβol]), njohur zakonisht si Real Madrid, është një klub futbolli profesionist spanjoll me seli në Madrid.

I themeluar më 6 mars 1902 si Madrid Football Club, klubi tradicionalisht ka veshur fanella të bardha që janë përdorur në ndeshjet si vendas. Fjala Real në spanjisht do të thotë mbretëror dhe iu dhurua klubit nga Mbreti Alfonso XIII i Spanjës në vitin 1920 sëbashku me kurorën mbretërore në stemë. Klubi ka luajtur ndeshjet si vendas në Stadiumin Santiago Bernabéu në Madrid që nga viti 1947. Ndryshe nga klubet e tjera evropiane, anëtarët e Real Madridit, (socios) kanë zotëruar dhe kanë punuar në klub gjatë historisë së saj.

Klubi u vlerërua të vlente 3.47 miliard (4.1 miliard $) në vitin 2018, dhe është klubi që përfiton më shumë në botën e futbollit, me një fitim 750.9 milion € në vitin 2018.[1][2] Klubi është një nga ekipet më të mbështetura në botë.[3] Real Madrid është një nga tre klubet që themeloi La Ligan dhe që nuk ka rënë kurrë nga kategoria që nga edicioni i parë i zhvilluar në vitin 1929, sëbashku me Athletic Bilbaon dhe Barcelonën. Klubi ka shumë rivalitete jetëgjata, ku më kryesoret janë El Clásico me Barcelonën dhe El Derbi me Atlético Madrid.

Real Madridi e vendosi veten si një strateg të futbollit spanjoll dhe evropian gjatë viteve 1950', duke fituar pesë herë UEFA Ligën e Kampioneve (në atë kohë Kupa Evropiane) dhe duke arritur finalen gjithsej shtatë herë. Ky sukses u përsërit edhe në kampionat, duke e fituar pesë herë brënda shtatë viteve. Ai ekip, në përbërje me lojtarë si Alfredo Di Stéfano, Ferenc Puskás, Francisco Gento dhe Raymond Kopa, është konsideruar nga disa si ekipi më i mirë i të gjitha kohërave.[4][5][6] Në futbollin vendor, klubi ka fituar 64 trofe; 33 tituj të La Ligas (rekord), 19 Copa del Rey, 10 Supercopa de España, një Copa Eva Duarte, dhe një Copa de la Liga.[7] Në kompedicionet evropiane dhe botërore, klubi ka fituar 26 trofe, një tjetër rekord; ata kanë fituar 13 herë Ligën e Kampioneve/Kupën Evropiane (rekord), dy herë Kupën UEFA dhe katër herë UEFA Superkupën Evropiane. Në futbollin botëror, klubi ka triumfuar shtatë herë në kompedicionet botërore.[note 1]

Real Madridi u njoh nga FIFA si klubi i shekullit të 20të më 11 dhjetor 2000,[9] si dhe mori çmimin e meritës më 20 maj 2004 nga ky institucion.[10] Ata gjithashtu u shpallën klubi më i mirë evropian i shekullit të 20të nga IFFHS më 11 maj 2010. Në qershor 2017, ekipi ja doli mbanë të bëhej i pari që fiton dy Liga Kampionesh rresht, duke e bërë tre rresht në maj 2018, duke rritur kryesimin e tyre në renditjen e klubeve të UEFA-s.[11][12]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: Historia e Real Madrid C.F..

Vitet fillestare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekipi i Real Madrid-it në vitin 1905

Futbollit u paraqit në Madrid nga profesorët dhe studentët e Institución Libre de Enseñanza. Ata përfshinin edhe disa të diplomuar në Oxbridge. Në 1895 ata themeluan klubin Sky Football, duke luajtur në mëngjeset e të dielave në Moncloa. Në 1900 ky klub ndahet në dy klube të ndryshme New Foot-Ball de Madrid dhe Club Español de Madrid. Presidenti i klubit Club Español de Madrid ishte Julian Palacios. Në vitin 1902 klubi Club Español de Madrid ndahet përsëri, duke rezultuar në formimin e FC Sociedad Madrid më 6 mars, 1902. Presidenti i parë ishte Juan Padrós Rubio, sekretar i parë ishte Manuel Mendía, dhe arkëtari i parë ishte José de Gorostizaga. Juan Padrós Rubio do të pasohet më pas nga vëllai i tij, Carlos Padrós nga Spanja. Në 1905, vetëm tre vjet pas themelimit të tij, Madrid FC tashmë fitoi titullin e tij kryesor në stadiumin Estadio Chamartín. Ekipi e fitoi titullin e pari nga katër tituj Copa del Rey të fituara radhazi (në atë kohë i vetëm konpeticioni në gjithë vendin). Në 1912 u vendosën në terrenin e tyre të parë të quajtur 'Campo de O'Donnell', pas lëvizjes në mes disa tereneve më të vogla [13]. Në 1920 emri i klubit u ndryshuar në Real Madrid pasi mbreti Alfonso XIII, një tifoz me reputacion futbolli, i dha titullin e Real (Mbretëror) klubit.

Santiago Bernabéu Yeste[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Para se të bëhej President në vitin 1945, Majk Lani kishte qënë më parë në funksionin e lojtarit, kapiten i ekipit të parë, mirëmbajtës i klubit, menaxher dhe drejtor i ekipit të parë, në një bashkëpunim me klubin që zgjati gati 70 vjet. Ai ishte përgjegjës për rindërtimin e klubit pas luftës civile spanjolle, Santiago Bernabéu Stadium dhe Ciudad Deportiva, nën presidencën e tij. Real Madrid sapo ka emëruar stadiumin i cili është Alfredo di Stéfano Stadium.

Para se të largohet në vitin 1978, Bernabéu ka qenë president i klubit për 33 vjet, gjatë të cilit ai fitoi 1 Intercontinental Cup, 6 UEFA Liga e Kampionëve, 16 tituj La Liga, dhe 6 Copa del Rey.

Emblema dhe fanelat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Evulimi i emblemës të Real Madrid-it që nga formimi i klubit në 1902.

Emblema e parë kishte një dizajn të thjeshtë ku gërshetoheshin tre inicialet e klubit, "MCF" për Madrid Club de Fútbol, të kaltër të errët në fanelë të bardhë. Ndryshimi i parë në emblemë u bë në vitin 1908 kur ndaj shkronjave u vendos nje formë më e strukturuar, brenda një rrethi [14]. Ndryshimi i ardhshëm në konfigurimin e emblemës nuk u bë deri në presidencën e Pedro Parages në 1920. Në atë kohë, King Alfonso XIII i dha klubit patronazhin e tij mbretëror i cili erdhi në formë titulli "Real madrid", që përkëthehet si "Mbretëror" [15]. Kështu, kurorën e Alfonso ishte shtuar në emblemë dhe klubi u vetëquajt Real Madrid Club de Fútbol [14].

Statistikat dhe Rekordet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: Real Madrid C.F. statistika.
Raúl eshte golashenuesi me i miri ne historinë e Real Madridit.

Real Madridi eshtë njeri ndër klubet me te mira në La Liga, prandaj lojtarët si Manuel Sanchís Hontiyuelo mban rekordin për paraqitjet fantastike te Real Madridit, që ka luajtur 505 ndeshje per ekipin eparë midis viteve 1983 dhe 2001.Raul vjen i dytë, që ka luajtur 480 herë. Rekord për një portier është mbajtur nga Iker Casillas, me 400 shfaqje. Me 12 paraqitje kapitale (47 ndërsa në klub), Luis Figo i Portugalisë është lojtari më i mir qe eshte bler nga rivali FC Barcelona.

Raúl është golashenuesi me mir i Real Madrid ne te gjithë historinë, me 500 gola në 551 games (1994-).Katër lojtarë të tjerë kanë shënuar edhe mbi 300 gola për Real Madridin: Alfredo di Stefano (1953-64), Carlos Santillana (1971–88), Ferenc Puskás (1958-66) dhe Hugo Sánchez (1985-92). Sánchez mban rekord qe ka shenuar 45 golla per një sezon (38 në 1989-90). 58 golat e Di Stefano në 58 ndeshje ishte redord për dekada ne Ligen e Kampioneve , derisa ajo u tejkalua nga Raul në vitin 2005. Goli me i shpejtë në historinë e klubit (15 seconda) u shënua nga Ronaldo më 3 dhjetor 2003, gjatë një ndeshje të ligës kundër Atletico Madrid.

Zyrtarisht, shikushmerinë më të lartë Real Madridit në shtëpi e ka 83 mij shikues për një ndeshje ne Copa del Rey në vitin 2006. Kapaciteti aktual ligjor i Santiago Bernabéu është 80 mij. Ne sezonin 2007/08 Shikues te pranishëm ishin mesatarisht 76 mij per 1 ndeshje, më i vogël në Federatat evropiane. Real kanë vendosur edhe të dhënat në futbollin spanjoll, veçanërisht më të titujve më të brendshme ( 33 deri në 2007-08) dhe sezonet më të fituar në një rresht ( gjatë 5). Me 121 ndeshje (nga 17 shkurt 1957 deri më 7 mars 1965), Reali mban rekordin ku nuk pesoi asnje humbje si vendas.

Real Madrid mban rekordin për fitimin e UEFA Champions League 10 herë dhe për gjysmë-finale (15). Raúl González është golashenuesi me i mir i Liges se Kampioneve, me 68 gol. Ekipi ka numër rekord të pjesëmarrjes radhazi në Kupën Evropiane me 8, 1955-63.

Në qershor të vitit 2009, klubi thyen rekordin e saj për transferimin më të lart të paguar ndonjëherë në historinë e futbollit duke u pajtuar të paguaj Manchester United FC € 94 milion euro($94000000) për shërbimet e Cristiano Ronaldo.Real Madrid pagoi prej € 50 milion dollarë për transferimin Zinedine Zidane nga Juventus në Real Madrid në vitin 2001 ishte pagesa më e madhe e mëparshme transferimit të paguar ndonjëherë. Në qershor 2009, Real Madrid gjithashtu ranë dakord për të blerë nga AC Milan Kaká për 50 milion euro. Shitje klubit rekord erdhi më 31 gusht 2013, kur ata shiten Mesut Ozil ne Arsenal për £ 42.5 milion.

Rivaliteti - Derbi me i madhe ne Bote El Clásico[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: El Clásico.

FC Barcelona Emblema e FC Barcelona VS Emblema e Real Madrid C.F. Real Madrid C.F.

El Clásico ((anglisht)The Classic), gjithashtu e njohur siEl derbi español, El derbi, ¡El SuperClásico! ose El clàssic ( gjuha katalane) [16] është një ndeshje futbollistike ndërmjet rivalëve Real Madrid C.F. dhe FC Barcelona .

Rivaliteti me projekte të Barcelonës atë që disa e konsiderojnë si tensionet politike mes Castilians ndje dhe Catalans. Madridit është selia e qeverisë dhe të familjes mbretërore, dhe, veçanërisht gjatë periudhës Francoist, ajo erdhi për të përfaqësuar forcave konservative centripetal.

Majk Lani ishte futbollisti me i mire qe ka pas reali.Gjatë viteve 1950, rivaliteti ishte intensifikuar më tej kur klubet kundërshtuar nënshkrimin e Alfredo di Stefano, i cili së fundi luajti për Real Madridin dhe u kyç në suksesin pasuese e arritur nga klubi. 1960 pa rivalitetit të arritur fazën e Evropës kur ata u takuan dy herë në Kupën e Evropës, Real Madrid duke fituar në vitin 1960 dhe Barça fituar në vitin 1961. Në vitin 2000, rivaliteti u përforcua pas vendimit të diskutueshëm nga Luís Figo të largohet nga Barça dhe të nënshkruajë për Real Madrid.Dy ekipet u takuan sërish në gjysmëfinale te Liges se Kampioneve viti 2002. Real Madrid, kampion përfundimtar, fitoi përplasje të quajtur nga media spanjolle si "Ndeshja e shekullit". Si dy klubet më të mëdha dhe më të suksesshëm në Spanjë, rivaliteti është përtërirë në baza vjetore me të dyja ekipet shpesh duke sfiduar njëri-tjetrin për kampionatin e ligës.

Derbi Madrilen[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: El Derbi madrileño.

Fqinj më i afërt klubit është Atletico Madrid, i cili është parë edhe si një rival nga tifozët e Real Madridit. Edhe pse Atlético u krijua fillimisht nga tre studentë Bask në 1903, ajo u bashkua në vitin 1904 nga anëtarët te Madridit FC. Tensione të mëtejshme, sepse përkrahësit erdhen fillimisht Real Madrid erdhi nga klasa e mesme, ndërsa përkrahësit e Atletico ishin tërhequr nga klasa e punës. Sot këto dallime kryesisht janë të paqarta. Ata u takuan për herë të parë më 21 shkurt 1929 në kampionatin e parë Lidhjes në Chamartín. Ishte ndeshje e parë zyrtare të turneut të reja, dhe Real fitoi 2-1. Rivalitetin e parë e fituar vëmendjen ndërkombëtare në vitin 1959 gjatë Kupës së evropian, kur të dy klubet u takuan në gjysmë-finale. Real fitoi ndeshjen e parë 2-1 në Bernabéu ndërsa Atletiko fitoi 1-0 në Metropolitano. Shkoi në një kravatë e bardhë sërish fitoi 2-1. Atlético, megjithatë, fitoi disa hakmarrje, kur, të udhëhequr nga ish-trajneri i Real Madridit, Jose Villalonga, ai mundi të bardhëve në dy finale të njëpasnjëshme Copa del Generalísimo në vitin 1960 dhe 1961.

Midis 1961 dhe 1989, kur Real dominuar La Liga, vetëm Atletico ofroi atë çdo sfidë serioze, duke fituar tituj Liga në vitin 1966, 1970, 1973 dhe 1977. Në vitin 1965, Atletico u bë ekipi i parë që mundi Real në Bernabéu në tetë vjet. RReal Madridit kundër Atletico në kohët më të fundit është shumë e favorshme. Një pikë e lartë që vijnë në sezonin 2002-03, kur bardhë kapën titullin La Liga pasi fiuan Atlético 4-0 në stadiumin Vicente Calderón.

Dekada e 1-rë e shek 21[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Periudha e Galaktikëve 2000-2006[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

korrik të vitit 2000, Florentino Pérez u zgjodh president i klubit, ai në fushatë u zotua se do ti shlyejë borxhet e klubit dhe do të modernizojë ambientet e klubit. Në vitin pasues, parat i shfrytëzoi me së shumti për blerjen e futbollistëve cilësor si Zinedine Zidane, Ronaldo, Luis Figo, dhe David Beckham. Është diskutuar gjatë për rrogat e tyre të larta por pasi fituan Champions league në vitin 2002 kjo u harrua. Në La Liga në vitin 2003 e morën vendin e parë. Klubi nuk arriti të fitojë asnjë trofe të çmuar, në tre sezonet e ardhshme.

Presidenti i ri Ramon Calderon 2006-2009[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ramón Calderón u zgjodh president i klubi më 2 korrik 2006. Ai emëroi Fabio Capellon si traineri të ri dhe Predrag Mijatovićin si drejtor sportiv. Reali në vitin 2007 e fitoi titullin pas katër vitesh. Në sezonin 2007 - 2008 , Los Blancos fituan ligën kombëtare përsëri që ishte hera e 31-të. Kështu arritën për herë të dytë pas tetëmbëdhjetë vitesh të fitojnë titullin në dy sezona radhazi.

Serish Florentino Perez President dhe Periudha e Mourinhos 2009-2013[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Me 1 qershor 2009 serish President i Klubit u zgjodh Florentino Perez. Ai serish e filloi nje Epoke te re te Galaktive e bleu Kaká nga Milano dhe bleu Cristiano Ronaldo nga Manchester United F.C per nje shume rekorde prej 94 milion euro ne ate kohë.

José Mourinho me Realin fitoj Kupen e Mbretit ku ne finale e ka mundur rivalin e perjetshem Barcelonën dhe ne sezonin 2011-2012 e fitoj La Liga ku e ka perfunduar sezonin me shifra rekorde me 100 pike dhe 121 Gola dhe me pas fitoj Superkupen e Spanjes ne sezonin 2012-2013 ku doli si fitues ndaj rivalit te perjetshem barcelonës Florentino Perez ne fund te sezonit njoftoi qe Mourinho nuk eshte me trajner i Realit gjithqka ishte mbyllur me Marrveshje .

La Decima (10-ta) Periudha e Carlo Ancelotit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas shumë vitesh pritje Caro Anceloti ishte ai qe e solli La Deciman ëndrrën që shumë trajner nuk e realizuan për fansat Madrilen që ishin Besnik pas suksesit te 24 majit 2014 ku Real Madridi fitoj Champions League ne Lisbonë, ai arriti të fitoj trofet si Kupa e Mbretit, Superkupa e Evropes dhe Kupa e Botes Per Klube

Emblemat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Evulimi i Emblemes[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojtarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skuadra aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 17 janar 2019[17]
Nr. Pozicioni Lojtari
1 Flag of Costa Rica.svg Pt Keylor Navas
2 Flag of Spain.svg Mb Dani Carvajal
3 Flag of Spain.svg Mb Jesús Vallejo
4 Flag of Spain.svg Mb Sergio Ramos (Kapiten)[18]
5 Flag of France.svg Mb Raphaël Varane (Kapiteni i 4të)[18]
6 Flag of Spain.svg Mb Nacho
7 Flag of the Dominican Republic.svg Sm Mariano
8 Flag of Germany.svg Mf Toni Kroos
9 Flag of France.svg Sm Karim Benzema (Kapiteni i 3të)[18]
10 Flag of Croatia.svg Mf Luka Modrić
11 Flag of Wales.svg Sm Gareth Bale
12 Flag of Brazil.svg Mb Marcelo (Zëv-kapiten)[18]
14 Flag of Brazil.svg Mf Casemiro
Nr. Pozicioni Lojtari
15 Flag of Uruguay.svg Mf Fede Valverde
17 Flag of Spain.svg Sm Lucas Vázquez
18 Flag of Spain.svg Mf Marcos Llorente
19 Flag of Spain.svg Mb Álvaro Odriozola
20 Flag of Spain.svg Mf Marco Asensio
21 Flag of Spain.svg Mf Brahim Díaz
22 Flag of Spain.svg Mf Isco
23 Flag of Spain.svg Mb Sergio Reguilón
24 Flag of Spain.svg Mf Dani Ceballos
25 Flag of Belgium.svg Pt Thibaut Courtois
28 Flag of Brazil.svg Sm Vinícius Júnior
30 Flag of France.svg Pt Luca Zidane

Prodhuesi i Mbathjeve Dhe Sponzori i Fanelave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Periudha Prodhuesi i Mbathjeve Sponzori i Fanelave
1980–1982 Adidas None
1982–1985 Zanussi
1985–1989 Hummel Parmalat
1989–1991 Reny Picot
1991–1992 Otaysa
1992–1994 Teka
1994–1998 Kelme
1998–2001 Adidas
2001–2002 Realmadrid.com*
2002–2005 Siemens mobile
2005–2006 Siemens
2006–2007 BenQ-Siemens
2007–2011 bwin
2011–2013
2013– Fly Emirates

Stadiumi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stadiumi i Real Madridit është Santiago Bernabéu Stadium, e cila është në pronësi të Real Madrid në vetvete. Projektuar nga arkitektët Luis Soler Alemany dhe Manuel Muñoz Monasterio, u përurua më 14 dhjetor të 1947 dhe ka një kapacitet prej 80.354 spektatorësh, të gjithë ulur, dhe një madhësi prej 107 x 72 metra. Santiago Bernabéu Stadium ka pritur një numër të pafund të mëdha sportive dhe ngjarje shoqërore, ndër të cilat ephemeris e mëposhtme: Fundi i Dytë Kupa Evropianetë fituara nga Real Madrid (1957); finale e Kupës Evropiane Team ( 1964), Fundi i Botës së Spanjës (1982): Takim i Papa Gjon Pali II me të rinjtë spanjoll (1982). Përveç kësaj, Santiago Bernabéu Stadium ka pritur finalet e disa të Kupës së Spanjës. fundit ishte në sezonin 2006-2007. Rishikimin e fundit të UEFA tetor 24, 2007, gjatë ndeshjes UEFA Champions League kundër Olimpiakos FC, shërbeu si hapi përfundimtar në procedurat që po kryhen për të dhënë në kategorinë Santiago Bernabeu Stadium Elite ose pesë Star stadiumin dhe në këtë mënyrë, 14 nëntor 2007, një muaj para 60 vjetorin e përurimit të stadiumit, klubi UEFA komunikuar zyrtarisht se emërtimi. Më 22 maj 2010 priti në finale të Champions League UEFA62 , në mes FC Inter dhe FC Bayern München. Ish stadiume: Fusha e Estrada, hipodrom, Golf Avenue nga Toros de Plaza, Camp O'Donnell, të qytetit linear Velodrome, e Vjetër stadium Chamartin.

Santiago Bernabeu pamje nga jashtë
Santiago Bernabeu pamje nga brenda

Trofe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gara e mbrendshme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fitues (33) – rekord: 1931–32, 1932–33, 1953–54, 1954–55, 1956–57, 1957–58, 1960–61, 1961–62, 1962–63, 1963–64, 1964–65, 1966–67, 1967–68, 1968–69, 1971–72, 1974–75, 1975–76, 1977–78, 1978–79, 1979–80, 1985–86, 1986–87, 1987–88, 1988–89, 1989–90, 1994–95, 1996–97, 2000–01, 2002–03, 2006–07, 2007–08, 2011–12 , 2016-17
Fitues (19): 1905, 1906, 1907, 1908, 1917, 1934, 1936, 1946, 1947, 1961–62, 1969–70, 1973–74, 1974–75, 1979–80, 1981–82, 1988–89, 1992–93, 2010–11, 2013–14
Fitues (10): 1988, 1989, 1990, 1993, 1997, 2001, 2003, 2008, 2012. 2017

Kompeticione Evropiane[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fitues (13) – record: 1955–56, 1956–57, 1957–58, 1958–59, 1959–60, 1965–66, 1997–98, 1999–2000, 2001–02, 2013–14, 2015–16, 2016-17, 2017-18.
Fitues (2): 1984–85, 1985–86
Fitues (4): 2002, 2014, 2016, 2017

Kompeticione Botërore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fitues (3): 1960, 1998, 2002
Fitues (3): 2014 , 2016 , 2017

Personeli[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Personnel[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Current technical staff[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Julen Lopetegu Trajneri aktual.
2rightarrow (Nuvola colors).svg Shiko gjithashtu artikullin Lista e trajnereve te Real Madrid C.F.
Position Staff
Trajner Julen Lopetegui
Asistent trajneri David Bettoni
Asistent trajneri Hamidou Msaidie
Trajner portjeresh Luis Llopis
Trajner Fitnesi Bernardo Requena
Delegati i lojes Chendo
 • Last updated: 6 January 2016
 • Source: AS

Menaxhimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Biznesmeni Florentino Pérez është presidenti aktual i klublit madrilen.
Posti Emri
President Florentino Pérez
Zëvendës Presidenti i 1 Fernando Fernández Tapias
Zëvendës Presidenti i 2 Eduardo Fernández de Blas
Sekretari i bordit Enrique Sánchez González
Drejtor i përgjithshem José Ángel Sánchez
Drejtor i pergjithshëm i zyrës së presidentit Manuel Redondo
Drejtor i lidhjeve institucionale Emilio Butragueño
Drejtor sportiv Miguel Pardeza
Drejtori i Zonës Sociale José Luis Sánchez
Drejtor i Bordit Këshillimor Ligjor Javier López Farre

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "The World's Most Valuable Soccer Teams" [Ekipet më të vlefshme të futbollit në botë] (në anglisht). Forbes. 12 qershor 2018. Marrë më 12 qershor 2018.
 2. ^ "Real Madridi me të ardhura rekord prej 750 milion euro". Real Madrid Albania. 7 shtator 2018. Marrë më 6 mars 2019. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Dongfeng Liu, Girish Ramchandani (2012). "The Global Economics of Sport". p. 65. Routledge,
 4. ^ "Real Madrid 1960 – the greatest club side of all time" [Real Madrid 1960 – ekipi më i mirë i të gjitha kohërave] (në anglisht). BBC Sport. 23 maj 2011. Marrë më 19 mars 2015.
 5. ^ "The great European Cup teams: Real Madrid 1955–60" [Ekipet e mëdhaja evropiane: Real Madrid 1955–60] (në anglisht). The Guardian. 22 maj 2013. Marrë më 19 mars 2015.
 6. ^ "Real Madrid 1955–1960" (në anglisht). Football's Greatest. Marrë më 19 mars 2015.
 7. ^ "World Football: The 11 Most Successful European Clubs in History" [Futbolli Botëror: 11 klubet më të suksesshme evropiane në histori] (në anglisht). Bleacher Report. Marrë më 22 janar 2012.
 8. ^ Press Association Sport (tetor 2017). "Man United retrospectively declared 1999 world club champions by FIFA" [Man United retrospektivisht deklarohet kampion i botës për klube nga FIFA] (në anglisht). ESPN FC. Marrë më 4 nëntor 2017.
 9. ^ "The FIFA Club of the Century" [FIFA klubi i shekullit] (PDF) (në anglisht). FIFA.com. 1 dhjetor 2000. Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 23 April 2007. Marrë më 11 maj 2017.
 10. ^ "FIFA Centennial Orders of Merit" [Urdhëri i meritës njëqindvjeçar nga FIFA] (në anglisht). FIFA.com. 20 maj 2004. Marrë më 11 maj 2017.
 11. ^ "UEFA Team Ranking 2016" [Renditja e ekipeve UEFA 2016] (në anglisht). xs4all.nl. 1 dhjetor 2000. Marrë më 22 maj 2017.
 12. ^ "UEFA rankings for club competitions" [Renditja e UEFA për kompedicionet për klube] (në anglisht). UEFA.com. Marrë më 22 maj 2017.
 13. ^ The Stadium Guide - The Story of Real Madrid
 14. ^ a b "Escudo Real Madrid". santiagobernabeu.com. Marrë më 29 November 2008. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "Presidents — Pedro Parages". Realmadrid.com. Marrë më 18 July 2008. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ Barcelona vs. Real Madrid: El Clásico Is Almost, Almost Upon Us Mondal, Subhankar; Soccerlens; 21-12-07; Accessed 12-12-08
 17. ^ "Plantilla de Jugadores del Real Madrid | Real Madrid CF" (në spanjisht). Realmadrid.com. Marrë më 22 korrik 2017.
 18. ^ a b c d Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura Squad

Bibliografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Dénes, Tamás & Rochy, Zoltán (2002). Real Madrid. Aréna 2000. ISBN 963-86167-5-X. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtje CS1: emra të shumëfishtë: lista e autorëve (link)
 • Ball, Phil (2003). Morbo: The Story of Spanish Football. WSC Books Limited.  0-954-01346-8. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Ball, Phil (2003). White Storm: The Story of Real Madrid. Mainstream.  1-84018-763-8. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • McManaman, Steve & Edworthy, Sarah (2003). El Macca: Four Years with Real Madrid. Simon & Schuster.  0-743-48920-9. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtje CS1: emra të shumëfishtë: lista e autorëve (link)
 • Luis Miguel González, Luis González López, Fundación Real Madrid (2002). Real Madrid: Cien años de leyenda, 1902-2002. Everest. ISBN 84-241-9215-X. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtje CS1: emra të shumëfishtë: lista e autorëve (link)

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Këshilli i FIFA-s zyrtarisht i njeh fituesit e Kupës Interkontinentale dhe të FIFA Kupës së Botës për Klube si kampionë bote për klube.[8]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Faqja zyrtare