Jump to content

Recesioni i koronavirusit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Recesioni i koronavirusit
Harta që tregon normat reale të rritjes së PBB-së në vitin 2020, siç parashikohet nga Fondi Monetar Ndërkombëtar
Data20 shkurt 2020 – sot
Shkaku
Rezultati
 • Rritje e shpejtë e papunësisë
 • Përplasjet për rezerva në market 2020
 • Rënia e industrisë së turizmit
 • Rënia e e industrisë së mikpritjes
 • Rënia e çmimit të derivateve
 • Destabilizimi dhe rënia e industrisë së energjisë
 • Rritja e borxhit të qeverisë
 • Rënie e madhe në aktivitetin e konsumatorit
 • Kriza e likuiditetit të tregut

Recesioni i koronavirusit, i njohur gjithashtu si Bllokimi i Madh[1] ose Shuarja e Madhe,[2] është një recesion i madh ekonomik global në vazhdim që prek ekonominë botërore në fillim të vitit 2020[3][4][5] gjatë pandemisë së COVID-19.[6]

Sfondi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Recesioni ka shkaktuar rënien më të madhe ekonomike që nga Depresioni i Madh.[7] Më 14 prill 2020, Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) raportoi se të gjitha kombet e G7 kishin hyrë ose po hynin në atë që quhej "recesion i thellë".[8] FMN ka deklaruar se rënia ekonomike është "shumë më e keqe" se ajo e Recesionit të Madh në 2009.[9]

Numrat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pandemia ka bërë që më shumë se një e treta e popullsisë së botës të vendoset në bllokim për të ndaluar përhapjen e COVID-19.[10] Kjo ka shkaktuar rënie të rënda ekonomike për ekonomitë në të gjithë botën,[11] menjëherë pas një ngadalësimi ekonomik global gjatë vitit 2019 që pa një numër më të ulët në tregjet e aksioneve në të gjithë botën.

Kombet e Bashkuara (KB) parashikuan në prill 2020 që papunësia globale do të zhdukë 6.7 përqind të orëve të punës në të gjithë botën në tremujorin e dytë të vitit 2020 - ekuivalente me 195 milionë punëtorë me kohë të plotë.[12]

Efektet e tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Recesioni përfshiu rënien e çmimit të naftës të shkaktuar nga lufta e çmimit të naftës Rusi – Arabi Saudite në vitin 2020, rënia e industrisë së turizmit, industria e mikpritjes, industria e energjisë dhe një rënie e madhe e aktivitetit të konsumatorit.[13]

Tregjet globale të aksioneve u rrëzuan rreth 20 deri në 30% gjatë fundit të shkurtit dhe marsit 2020. Gjatë rrëzimit, tregjet globale të aksioneve kishin shumë lëkundje, kryesisht për shkak të pasigurisë në tregje.[14][15]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "The Great Lockdown: Worst Economic Downturn Since the Great Depression". IMF Blog (në anglisht). Marrë më 16 prill 2020.
 2. ^ Wolf, Martin (14 prill 2020). "The world economy is now collapsing". Financial Times (në anglisht). Marrë më 15 prill 2020.
 3. ^ Islam, Faisal (20 mars 2020). "Coronavirus recession not yet a depression". BBC News (në anglisht). Marrë më 16 prill 2020.
 4. ^ Hawkins, John. "How will the coronavirus recession compare with the worst in Australia's history?". The Conversation (në anglisht). Marrë më 16 prill 2020.
 5. ^ Stewart, Emily (21 mars 2020). "The coronavirus recession is already here". Vox (në anglisht). Marrë më 16 prill 2020.
 6. ^ "The coronavirus recession has arrived". The Canberra Times (në anglisht). 25 mars 2020. Marrë më 26 mars 2020.
 7. ^ Elliott, Larry (14 prill 2020). "'Great Lockdown' to rival Great Depression with 3% hit to global economy, says IMF". The Guardian (në anglisht). ISSN 0261-3077. Marrë më 15 prill 2020.
 8. ^ "The Great Lockdown: Worst Economic Downturn Since the Great Depression". IMF Blog (në anglisht). Marrë më 15 prill 2020.
 9. ^ "The Great Recession Was Bad. The 'Great Lockdown' Is Worse". BloombergQuint (në anglisht). Marrë më 15 prill 2020.
 10. ^ McFall-Johnsen, Juliana Kaplan, Lauren Frias, Morgan (14 mars 2020). "A third of the global population is on coronavirus lockdown – here's our constantly updated list of countries and restrictions". Business Insider Australia (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 26 qershor 2020. Marrë më 15 prill 2020.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (lidhja)
 11. ^ "World Economic Outlook, April 2020 : The Great Lockdown". IMF (në anglisht). Marrë më 15 prill 2020.
 12. ^ "ILO: COVID-19 causes devastating losses in working hours and employment" (në anglisht). 7 prill 2020. Marrë më 19 prill 2020.
 13. ^ Yergin, Daniel (7 prill 2020). "The Oil Collapse" (në anglisht). ISSN 0015-7120. Marrë më 15 prill 2020.
 14. ^ Williams, Sean (10 mars 2020). "Stock Market Crash 2020: Everything You Need to Know". The Motley Fool (në anglisht). Marrë më 15 prill 2020.
 15. ^ Samuelson, Robert J. "Opinion | What the Crash of 2020 means". The Washington Post (në anglisht). Marrë më 15 prill 2020.