Reckless (këngë e Madison Beer)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
"Reckless"
Këngë nga Madison Beer
nga albumi Silence Between Songs
Publikimiqershor 4, 2021 (2021-06-04)
Regjistrimitetor 2020
ZhanriPop
Gjatësia3:23
Label
Tekstshkrues
Producer
 • Madison Beer
 • Leroy Clampitt
 • Tim Sommers
{{{Kronologja}}} Kronologjia e këngëve
Carried Away Reckless Dangerous
Music video
"Reckless"YouTube
Music video
"Reckless (Video Zyrtare Lirike)"YouTube

"Reckless" (shqip: "I pakujdesshëm") është një këngë e këngëtares amerikane Madison Beer. U publikua më 4 qershor 2021 nga Epic and Sing It Loud si singulli kryesor nga albumi i saj i dytë në studio, Silence Between Songs (2023). Kënga u shkrua dhe u prodhua nga Madison Beer, Leroy Clampitt dhe Tim Sommers nga Kinetics & One Love, me Jeremy Dussolliet nga Kinetics & One Love gjithashtu duke marrë kredite shkrimi.

Përbërja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas Beer, "Reckless" ka të bëjë me "sa e lehtë është për disa njerëz në marrëdhënie që të lëndojnë të tjerët dhe të vazhdojnë pa asnjë faj". Ajo njëkohësisht shkroi dhe bashkëprodhoi këngën. [1]

Njerëzit kanë aq shumë pushtet mbi ndjenjat e partnerit të tyre, por shumë ende zgjedhin të trajtojnë njëri-tjetrin pa kujdes. Unë besoj se ka një ekuilibër për të vënë veten dhe ndjenjat tona në radhë të parë, ndërsa e dimë se kemi përgjegjësinë t'i trajtojmë njerëzit me respekt, mirësi dhe konsideratë. Është kaq e rëndësishme të gjesh atë ekuilibër në çdo marrëdhënie dhe të dish kur të vazhdosh nëse nuk mundesh.

— Madison Beer, NME

Pritje kritike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Reckless u prit me vlerësime pozitive pas publikimit të tij. Clash e quajti këngën "...një pjesë mrekullisht e rritur e shkrimit të këngëve pop". [2] Hypebae tha se kënga "demostron[es] vokalin e saj qetësues." [3]

Videoklipi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Videoklipi u publikua më 29 qershor 2021. Ajo përshkruan Beer në një botë si përrallë, ku ajo ngjitet në një shkallë për të arritur në majë të një pirg librash gjigantë; qëndron në majë të një makine ndërsa kalon vetë përmes një tuneli; dhe noton në një oqean me faqe librash në të.

Kreditë dhe personeli[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Madison Beer – vokal, shkrim këngësh, produksion, kompozitor, interpretues i lidhur
 • Leroy Clampitt – shkrimi i këngëve; produksion, kompozitor, vokal në sfond, bas, bateri, kitarë, programues
 • Tim Sommers – shkrimi i këngëve, produksioni, kompozitor, vokale në sfond, bateri, tastierë, programues
 • Jeremy Dussoliet – autor këngësh, kompozitor
 • Randy Merrill – inxhinier master
 • Mitch McCarthy – inxhinier përzierës
 • Kinga Bacik – vargje

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Listen to Madison Beer's New Heartbreak Ballad 'Reckless'". NME (në anglishte britanike). 2021-06-04. Marrë më 2021-06-04.
 2. ^ "Madison Beer Explores Feelings And Power Dynamics With 'Reckless'". Clash (në anglisht). qershor 4, 2021. Marrë më 2021-06-04.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 3. ^ "Madison Beer Pours Her Heart Out in Latest "Reckless" Track". HYPEBAE. Marrë më 2021-06-04. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)