Red Hot Chili Peppers

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Red Hot Chili Peppers
Rhcp-live-pinkpop05.jpg
Të dhëna
PrejardhjaLos Angeles, Kaliforni, ShBA
ZhanretFunk rock
Alternative rock
Rapcore
Vitet aktive1983
Shtëpitë diskografikeWarner Bros. (1990 —)
EMI (1983 — 1990)
Faqja zyrtarewww.redhotchilipeppers.com
AnëtarëtAnthony Kiedis (vokal)
Flea (bas, vokal)
John Frusciante (kitare, vokal)
Chad Smith (daulle)
Ish-anëtarëtHillel Slovak (i vdekur)
Chuck Biscuits
Cliff Martinez
Jack Irons
Jack Sherman
Jesse Tobias
D. H. Peligro
Arik Marshall
DeWayne "Blackbyrd" McKnight
Dave Navarro

Red Hot Chili Peppers (shkurtesa: RHCP) janë një grup amerikan i njohur i muzikës rok, i cili u formua në Los Anxhelos, Kaliforni në vitin 1983, nga Anthony Kiedis (vokal), Michael „Flea“ Balzary (bas), Hillel Slovak (kitarë) dhe Jack Irons (daulle). Përgjatë karrierës, grupi ka shkrirë me sukses në muzikën e tyre, elemente të ndryshme të rrymave punk, funk, alternativ, rock dhe heavy metal. Deri më tani, ata kanë shitur më shumë se 60 milionë albume në të gjithë botën, ndërkohë mbajnë dhe numrin më të madh të singëllave, që kanë qëndruar në vendin e parë në “Billboard Modern Rock Chart” me 11 të tillë.

Studio albume[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • The Red Hot Chili Peppers (1984)
 • Freaky Styley (1985)
 • The Uplift Mofo Party Plan (1987)
 • Mother's Milk (1989)
 • Blood Sugar Sex Magik (1991)
 • One Hot Minute (1995)
 • Californication (1999)
 • By the Way (2002)
 • Stadium Arcadium (2006)
 • I'm with You (2011)
 • The Getaway (2016)
 • Unlimited Love (2022)
 • Return of the Dream Canteen (2022)