Rei Prendi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Rei Prendi
Rei Prendi.jpg
Të dhënat personale
Lindi më: 7 Shkurt 1996 (25 vjeç)
Lindi në: Shqipëri
Kombësia: Shqiptar
Profesioni: Ekspert i Marketingut Dixhital Ekspert i mediave sociale, Figurë publike

Rei Prendi (lindur më 7 shkurt 1996) është një sipërmarrës shqiptar, influencer i mediave sociale, ekspert i marketingut dixhital dhe ligjërues i spikatur nëpër konferenca mediatike. Rei Prendi është më i njohur për ekspertizën e tij në fitimin e tërheqjes mediatike në internet për klientët e tij dhe konsiderohet si një nga ekspertët kryesorë të mediave sociale.Rei Prendi është themeluesi i Elektronika.al, një agjensi shqiptare e marketingut dixhital që specializohet në menaxhimin e mediave sociale, krijimin e përmbajtjeve dhe marketingun dixhital.

Prendi është i njohur gjithashtu si themelues dhe pronar i faqeve globale mediatike:"E Crafts Diy" dhe RS Collection ,faqe globale mediash qe kane me miljona përdorues dhe ndjeksish në të gjithë botën.

Rei Prendi synon të krijojë një rrjet të sigurt dhe të përjetshëm duke adresuar çështjet e medias, problemet teknike, sfidat e mediave sociale dhe çështjet e privatësisë me kompaninë e tij.Nuk kane qenë herët e pakta kur Rei Prendi është paraqitur dhe prezantuar nëpër intervista në media të shumta kombëtare dhe nderkombëtare për qasjen e tij unike si ekspert dhe profesionist i botës dixhitale dhe i fushës së mediave sociale, duke përfshirë Yahoo News, Forbes, NetNewsLedger, Times Bulletin, Ballkan Web, Joq Albania, Village Voice dhe të tjerë. [1]


Jeta e hershme dhe edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rei Prendi lindur më 7 shkurt 1996.Prendi filloi të kodonte programe kompjuterike që kur ishte në shkollë të mesme. Interesimi i tij për mediat sociale u zgjua kur llogaria e shokut të tij u hakua dhe arriti për herë të parë duke bërë kërkime të shumta në internet të gjente nje zgjidhje efikase dhe të rikthente adresën e llogarisë së shokut.Kjo ishte arsyeja kur Rei Prendi vendosi të ndiqte një karrierë në hapësirën dixhitale.

Kariera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rei Prendi filloi karrierën e tij në 2012 si ekspert i marketingut dixhital, dhe në vetëm tetë vjet, ai është bërë një nga ekspertët kryesorë të industrisë.  Ai ka përvojë të madhe në arritjen e qëllimeve të marketingut përmes kanaleve të medias.Prendi themeloi agjencinë e tij të marketingut dixhital të quajtur electronika.al në 2010. Kompania e tij është e specializuar në menaxhimin e mediave sociale, krijimin e përmbajtjes dhe marketing dixhital.  Ajo që e veçon kompaninë e tij është fokusi i saj në gjetjen e zgjidhjeve për çështjet e medias, problemet teknike, sfidat e mediave sociale dhe çështjet e privatësisë.  Kompania e tij synon të krijojë një rrjet të sigurt dhe të përjetshëm.  Prendi, gjatë gjithë karrierës së tij, ka punuar me disa influencues, kompani dhe marka dhe i ka ndihmuar ata të fitojnë tërheqje në internet.  Kompania e tij fokusohet në rritjen e shtrirjes organike përmes një kombinimi të një sërë rrjetesh dhe mjetesh.  Në një hark të shkurtër kohor, Prendi fitoi popullaritet si ekspert i industrisë për shkak të aftësisë së tij për të rritur marka, mikro-ndikues dhe profile të famshëm.  Nën udhëheqjen e tij, elektronika.al është rritur me një qarkullim vjetor prej shtatë shifrash. [2]

Prendi shfrytëzon lidhjet e tij shoqërore për shtrirjen dhe ndihmon klientët e tij të marrin rezultatet e dëshiruara.[3] Ai është i njohur për aftësitë e tij të marketingut në mediat sociale dhe krijimin e markave dixhitale.

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rei Prendi flet rrjedhshëm gjuhën shqipe, angleze dhe italiane.  Prendi aktualisht është i martuar dhe banon në Tiranë, Shqipëri.

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Social Media Expert Rei Prendi is The Pioneer of Social Media". ED Times | Youth Media Channel. 28 gusht 2020. Marrë më 30 tetor 2020.
  2. ^ Si t’i bëni sfidat motivimin tuaj më të madh? Rei Prendi Shpjegon.
  3. ^ Si të shfrytëzoni platformat e mediave sociale për të rritur ndërgjegjësimin për markën, sipas Rei Prendi