Jump to content

Remdesivir

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Remdesivir është një ilaç me spektër të gjerë antiviral i krijuar nga kompania biofarmaceutike Gilead Science.[1] Është krijuar për të trajtuar Ebolën.

Që nga viti 2020, remdesivir po testohet si një trajtim specifik për COVID-19. Ajo është duke u përdorur për më të sëmurët pacientë gjatë pandemisë.[2] Mund të shkurtojë kohën që duhet për t'u rikuperuar nga infeksioni.[3] Trajtimi bëhet me injeksion në venë.[4][5]

Më 1 maj, Administrata e Barnave dhe Ushqimit e Shteteve të Bashkuara u dha mjekëve leje të përdorin remdesivir për pacientët me COVID-19. Zakonisht, FDA fillimisht do të testonte remdesivir për të parë nëse funksiononte te pacientët me COVID-19, por për shkak të pandemisë COVID-19, ata u thanë mjekëve se mund të fillonin të përdorni ilaçin para se të mbaronin testet.

Në tetor 2020, Instituti Kombëtar i Shëndetësisë i tha botës rezultatet e testeve të tij: Ata studiuan 11,000 njerëz dhe zbuluan se remdesivir nuk ndihmonte për të mbajtur gjallë pacientët me COVID-19. Gilead dhe disa shkencëtarë thanë se rezultatet e testeve mund të mos ishin të sakta.[6]

  1. ^ Scavone C, Brusco S, Bertini M, Sportiello L, Rafaniello C, Zoccoli A, Berrino L, Racagni G, Rossi F, Capuano A (prill 2020). "Current pharmacological treatments for COVID-19: what's next?". British Journal of Pharmacology (në anglisht). doi:10.1111/bph.15072. PMID 32329520.
  2. ^ "Remdesivir EUA Letter of Authorization" (PDF). U.S. Food and Drug Administration (FDA) (në anglisht). 1 maj 2020. Marrë më 1 maj 2020.
  3. ^ Kolata, Gina; Baker, Peter; Weiland, Noah (29 prill 2020). "Remdesivir Shows Modest Benefits in Coronavirus Trial". The New York Times (në anglisht). Marrë më 3 maj 2020.
  4. ^ "Remdesivir". Drugs.com (në anglisht). Marrë më 30 prill 2020.
  5. ^ Mehta N, Mazer-Amirshahi M, Alkindi N (prill 2020). "Pharmacotherapy in COVID-19; A narrative review for emergency providers". The American Journal of Emergency Medicine (në anglisht): S0735-6757(20)30263-1. doi:10.1016/j.ajem.2020.04.035. PMC 7158837. PMID 32336586. Arkivuar nga origjinali më 2 maj 2020. Marrë më 7 dhjetor 2020.
  6. ^ Gina Kolata; Katherine J. Wu (15 tetor 2020). "Remdesivir Fails to Prevent Covid-19 Deaths in Huge Trial" (në anglisht). New York Times. Marrë më 21 tetor 2020.