René Rexhepi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
René Redzepi, kuzhinier dhe bashkë-pronar i Noma

René Rexhepi (i lindur më 16 dhjetor 1977) është kuzhinier dhe bashkë-pronar i restorantit Noma me dy yje Michelin në lagjen Christianshavn në KopenhagëDanimarkës. Restoranti i tij u votua si restoranti më i mirë në botë në në ndarjen e çmimeve San Pellegrino gjatë viteve 2010 dhe 2011.[1]

Rexhepi është shquar për punën e tij për rikrijimin dhe përpunimin e një kuzhine të re Nordike dhe ushqime që karakterohen nga origjinaliteti dhe shijet e pastërta.

Rexhepi është biri i një shqiptari etnik, që emigroi në Danimarkë nga ish-Jugosllavia (sot Republika e Maqedonisë), me nënë daneze.

Ai gjithashtu ishte është vlersuar në vitin 2012 nga revista Time, si një prej njerëzve më me ndikim në botë. Guide Michelin i ka dhënë dy yje restorantit Noma.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Alexandra Topping (26 prill 2010). "René Redzepi's Noma tops list of world's best restaurants". The Guardian. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ ""Transatlantic Trade and Investment Partnership"3". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: René Redzepi – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

https://web.archive.org/web/20120405175309/http://shqipmedia.com/portal/rene-rexhepi-kuzhinieri-me-i-mire-i-botes-ne-time/