Reno, Nevada

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Reno, Nevada
Anglisht : Reno, Nevada
qytet
noform
Reno aerial September 12, 2014
Flamuri_figura
Vendndodhja
Reno, Nevada is located in SHBA
Reno, Nevada
Reno, Nevada

Koordinatat: 39°31′38″V 119°49′19″P / 39.52722°V 119.82194°P / 39.52722; -119.82194

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Nevada
Qarku Washoe
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 274.2 km2
 •  tokësore 266.8 km2
 •  ujore 7.4 km2
Lartësia 1373 m (m.n.d.)
Popullsia 225221 banorë (2010)
 •  aglomerati 425417 banorë
Dendësia 844.1 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi May 9, 1868
Zona Kohore Pacific (PST)−8
Verore PDT−7
Kodi Postal 89500-89599
Prefiksi 775
Koordinatat 39° 31′ 38″ Veri

119° 49′ 19″ Perëndim

Faqja Zyrtare reno.gov

Reno, Nevada (Reno, Nevada) është një qytet në qarkun Washoeshtetit federal Nevada, SHBA. Në Reno, Nevada jetojnë 225221 banorë (2010), dhe dendësia e popullisë është 844.1 banor/km2. Qyteti ka një sipërfaqe prej 274.2 km2 dhe lartësi mbidetare prej 1373 m (4505.6 ft).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Reno, Nevada – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale