Republika Popullore e Shqipërisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Republika Popullore e Shqipërisë
Shqipëri

1946–1992
Flamuri Stema
Motoja
"Proletarë të të gjitha vendeve, bashkohuni!"
Himni
Himni i Flamurit
Kryeqyteti Tirana
Gjuhë shqipja
Qeveria Hoxhaizmi, Lenninismi, Shtet Socialist
Secretare e parë
 -  1946-1985 Enver Hoxha
 -  1985-1991 Ramiz Alia
Kryeminister
 -  1946-1954 Enver Hoxha
 -  1954-1981 Mehmet Shehu
 -  1982-1991 Adil Çarçani
Legjislatura Kuvendi i Shqipërisë
Periudha historike Lufta e ftohtë
 -  Established 1946
 -  Zgjedhjet parlamentare në Shqipëri, 1992 1992
Sipërfaqja
 -  1989 28.748 km² (11.100 sq mi)
Popullsia
 -  1945 est. 1.122.044 
 -  1989 est. 3.182.417 
Valuta Leku Shqiptar
Kujdes: Vlera për parametrin "emri_dhanore"|- style="font-size: 85%;" Kujdes: Vlera e specifikuar për "kontinenti"

Republika Popullore e Shqipërisë ishte emërtimi zyrtar i shtetit në Shqipëri nga 1946 deri në 1976. Kushtetuta e 1976-s e ndryshoi në Republika Popullore Socialiste e Shqipërisë, i cili ishte emërtimi zyrtar i vendit nga 1976 deri në 1991.

Flamuri i Shqipërisë prej 1945 - 1992
Stema i Shqiperisë prej 1945 - 1992

Pas perfundimit te Luftes Antifashiste Nacional Clirimtare(LANC),ku forcat partizane,te drejtuara nga komunistet me ne krye Enver Hoxhen,dolen fituese,Fronti Demokratik,ku ishin te perfshira keto forca,mori ne dore qeverisjen e vendit te sapo cliraur dke vene disa detyra kryesore qe ishin:

1.Eleminimi i kudershtareve politike qe mund te rrezikonin pushtetin e frontit,sic ishin perkrahesit e Ballit Kombetar,Legalistet e Monarkistet.

2.Mbajtja e zgjedhjeve per Asamblene e re Kushtetuese ku do miratohej dhe qeverisja e re bashke me kushtetuten.

3.Reformat ekonomike,ne bujqesi e industri ku kryesisht iu dha rendesi zhvillimit te industrise te rende dhe ekonomia planifikohej ne baze te planeve me afat 5 vjecar.

4.Perhapja e propagandes socialiste dhe afrimi me shtetet e Europes lindore qe formonin bllokun Socialist.[1]

Enver Hoxha ne krye te shtetit[redakto | redakto tekstin burimor]

Enver Hoxha (16 tetor 1908 - 11 prill 1985) ishte udhëheqësi komunist i Shqipërisë nga viti 1944 deri në vdekjen e tij në vitin 1985, si Sekretar i Parë i Partisë së Punës së Shqipërisë. Ai ishte kryetar i Frontit Demokratik të Shqipërisë dhe komandant i përgjithshëm i forcave të armatosura nga viti 1944 deri në vdekjen e tij. Ai shërbeu si Kryeministër i Shqipërisë, 1944-1954 dhe në kohë të ndryshme ka shërbyer si ministër i jashtëm dhe si ministër i mbrojtjes.

Periudha 40 vjeçare e sundimit të tij, u karakterizua nga eliminimi i opozitës, dënimet e kundërshtarëve të tij politikë me vdekje ose burgime të gjata dhe dëbimet e familjeve të tyre nga shtëpitë ku jetonin dhe internimet e tyre në fshatra të thella, ku kontrolloheshin rreptësisht nga policia dhe Sigurimi i Shtetit (policia sekrete). Gjithashtu, diktatura komuniste, u karakterizua nga metodat staliniste të asgjësimit të bashkëpunëtorëve të tij, që kërcënonin pushtetin e tij personal.

Regjimi i Hoxhës, pas viteve 1970 u karakterizua nga ndjekje strikte e ideologjisë anti-revizioniste Marksiste-Leniniste. Pas ndarjes me Maoistët, gjatë viteve 1976–1978, disa parti Maoiste u deklaruan Hoxhaiste. Në ditët e sotme Konferenca ndërkombëtare e partive dhe organizatave marksiste-leniniste (Hoxhaiste) një fraksion me pak ndjekës, është grupimi më i njohur i këtyre partive.

Vitet e fundit të jetës ishin rënduar për Hoxhën për shkak të diabetit që i ishte diagnostikuar shumë vite më parë, ai pëson një infarkt në zemër në vitin 1972, më pas një tjetër në vitin 1973, këto dy infarkte e rënduan akoma shumë shëndetin e tij. Fillimi i prillit do të shënojë edhe fundin e jetës së tij, pasi i janë paralizuar këmbët edhe goja, pëson një ishemi më 9 prill 1985 vdes më 11 prill 1985.

Nje pulle poste e asaj periudhe

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Kushtetuta e Republikës Popullore Socialiste të Shqipërisë: miratuar nga Kuvendi Popullor më 28. 12. 1976 [1]